veliki talijanski dug /

Europska komisija nezadovoljna talijanskim planom proračuna zbog mogućeg kršenja propisa

Image
Foto: Shutterstock

Nakon što je Italija poslala nacrt proračuna za 2020.-tu. Europska komisija zatražila je da hitno objasni svoje planove

22.10.2019.
16:22
Shutterstock
VOYO logo

Europska komisija zatražila je u utorak od Italije da u roku od 24 sata objasni svoje proračunske planove za iduću godinu, upozoravajući na moguće kršenje propisa koji reguliraju planiranje proračuna članica Eurozone.

Talijanski dug drugi najveći iza grčkog

Italija je prošlog tjedna Bruxellesu poslala nacrt proračuna za 2020., koji prema ocjeni europskih vlasti ne predviđa dovoljno ambiciozne mjere smanjenja javnog duga. Talijanski dug spada među najveće u Eurozoni, dosegnuvši prošle godine gotovo 135 posto BDP-a. Veći je bio samo onaj Grčke, od 181 posto BDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Plan Italije nije u skladu sa zacrtanim smanjenjem duga za 2020.'', upozorili su u pismu talijanskom ministru gospodarstva Robertu Gualtieriju povjerenici EU-a Valdis Dombronskis i Pierre Moscovici.

Italija u ovoj godini planira povećati javni dug na 135,7 posto BDP-a i potom ga blago smanjiti u 2020., na 135,2 posto. To je dvostruko više od plafona u Eurozoni i Europskoj uniji koji iznosi 60 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dombrovskis i Moscovici upozoravaju Rim na "rizik značajnog odstupanja" od europskih preporuka za 2019. i 2020. zbog povećanja državne potrošnje i pogoršanja strukturne bilance.

''Pismo iz EU bilo je očekivano''

Potvrđuju ujedno da je Rim od Europske komisije zatražio fleksibilnost prema najavljenom otklonu od zacrtanih proračunskih ciljeva, dodajući da namjeravaju temeljito analizirati taj zahtjev.

Izvori iz talijanskog ministarstva gospodarstva rekli su da će ministar Gualtieri najkasnije u srijedu dostaviti Bruxellesu traženo objašnjenje. Pismo iz EU-a "bilo je očekivano i sastavni je dio uobičajenog dijaloga", dodali su.

Povjerenici su slična upozorenja poslali i Belgiji, Francuskoj, Portugalu, Španjolskoj, također tražeći od njihovih ministara gospodarstva objašnjenja proračunskih planova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zadaća je Europske komisije, izvršnog tijela EU-a, da nadzire proračunske planove članica Eurozone i da od njih po potrebi traži korekcije pa i zaprijeti sankcijama ukoliko one te zahtjeve zanemare, podsjeća dpa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo