Prihvaćanjem plana raspodjele Europske ekomisije u prvom redu rasteretit će se Italija, Grčka i Mađarska, te će se izbjeglice iz tih zemalja raspoređivati na područje drugih članica Unije, javlja BBC.
Finska suzdržana, Poljska se predomisla
Većina članica EU-a prihvatila su obavezne kvote, a protiv su bile četiri zemlje: Rumunjska , Češka, Slovačka i Mađarska.
Finska je jedina zemlja od 28 članica EU-a koja je bila suzdržana, a Poljska, koja je se ranije odupirala ističući da ne želi ekonomske migrante, ipak je na kraju glasala za obvezujuće kvote.
Prema prijedlogu Komisije, 120.000 izbjeglica treba raspodjeliti iz Grčke, Italije i Mađarske. Međutim, Mađarska ne želi biti korisnik toga programa, pa će odluka o 54.000 ljudi koji su trebali biti raspoređeni iz Mađarske biti donesena naknadno. Prema planu EK-a, umjesto Mađarske to može biti bilo koja zemlja koja bude pogođena izbjegličkom krizom.
Ostojić napustio sastanak
Na sastanku u Bruxellesu je bio i hrvatski ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić koji se prvi javo za riječ, potom je otišao. "Oni se ne mogu dogovoriti oko kvota za 120.000 ljudi, a ja predstavljam zemlju u koju je u tjedan dana ušlo 35.000 ljudi. Nemam što raditi na tom sastanku", izjavio je Ostojić.
Zatražio je da se rješenje krize pronađe zaustavljanjem priljeva izbjeglica između Turske i Grčke, te je poručio da ne prihvaća da se migrantska ruta usmjerava na Hrvatsku.
Slovački premijer odbija "diktat" EU-a u vezi s kvotama
Slovački premijer Robert Fico rekao je da neće pristati na "diktat" EU-a i da će radije prekršiti europske propise nego uvesti obvezujuće kvote o kojima je u utorak odlučeno u Bruxellesu, piše jedan slovački list.
"Radije ću prekršiti europske propise nego pristati na takav diktat", rekao je Fico, a prenosi mrežna stranica slovačkog lista SME, nakon sastanka europskih ministara unutarnjih poslova u Bratislavi o premještanju 120.000 ljudi.
Danas.hr/Hina