"Za nas je jako važno ojačati partnerstvo s BiH u borbi protiv terorizma", rekao je De Kerchove novinarima nakon sastanka s bosanskohercegovačkim dužnosnicima.
BiH i EU dijele iste probleme
Istaknuo je kako EU i BiH dijele slične probleme i zabrinutost zbog terorizma, uključujući tu odlazak svojih državljana na sirijsko-iračko ratište i pridruživanje terorističkim skupinama koje se tamo bore.
Podsjetio je na policijske podatke kako se dvije i pol tisuće državljana EU pridružilo terorističkim skupinama poput Islamske države dok je u slučaju BiH riječ 120 takvih osoba.
"Moramo biti spremni za njihov mogući povratak iako ne znamo hoće li oni to i učiniti", kazao je De Kerchove koji dužnost koordinatora EU za borbu protiv terorizma obavlja od 2007.
Tu je poziciju Europsko vijeće ustanovilo nakon terorističkih napada u Madridu 2004. Zadaća De Kerchovea je, uz ostalo, predlaganje prioritetnih područja za djelovanje Vijeću na temelju analize prijetnji i izvješća koja izrađuju Centar EU-a za analizu obavještajnih podataka i Europol, praćenje provedbe strategije EU-a za borbu protiv terorizma, osiguravanje aktivne uloge EU-a u borbi protiv terorizma i poboljšanje komunikacije između EU-a i trećih zemalja u tom području.
Posvetiti pozornost prevenciji
On je u Sarajevu pojasnio kako je interes EU za mjere koje BiH poduzima u borbi protiv terorizma logičan zbog ambicije te zemlje da postane kandidat za članstvo u Uniji kao i zbog njene uključenosti u režim bezviznog putovanja u zonu Schengena.
Istaknuo je kako bi Europol trebao imati sve biometrijske podatke o osobama povezanim s terorizmom u BiH kako bi se mogle voditi učinkovite istrage, a o tome će se razgovarati i u predstojećem razdoblju.
Pozvao je vlasti u BiH da posebnu pozornost posvete prevenciji uključujući tu rad s osobama koje završe u zatvoru zbog sumnje u povezanost s terorizmom a istaknuo je i kako je EU zainteresiran vidjeti da BiH djeluje na sprječavanu ilegalne trgovine naoružanjem kao i da kontrolira sumnjive novčane transakcije.
Netočne tvrdnje o tisućama radikaliziranih osoba
Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić kazao je kako je De Kerchoveu prenio jasnu i nedvojbenu opredijeljenost bosanskohercegovačkih vlasti za borbu protiv ekstremizma i terorizma jer su u toj zemlji svi svjesni kakva je to opasnost.
"Toga nije pošteđena niti jedna zemlja na svijetu pa tako ni BiH", kazao je Zvizdić dodajući kako vlasti u BiH imaju precizno definiran plan borbe protiv terorizma i čine sve kako bi se on sustavno provodio zbog čega su i povećana sredstva za financiranje rada sigurnosnih agencija u zemlji.
Husein Bilal Bosnić, regruter za Islamsku državu
Zvizdić je još jednom istaknuo kako su netočne tvrdnje o tisućama radikaliziranih osoba koje su navodno sigurnosna prijetnja,
"Iz regije vrlo često čujemo neprovjerene i neargumentirane informacije o broju onih koji se vraćaju sa sirijsko-iračkog ratišta", kazao je Zvizdić ponavljajući ranije izneseni podatak kako se u BiH prošle godine vratilo ukupno 46 takvih osoba od kojih je 20 sudski procesuirano.
Posebno važnim ocijenio je to što u zadnjih četrnaest mjeseci nije bilo niti jednog slučaja odlaska na strana ratišta iz BiH ali je upozorio da je izostanak perspektive mladima trajna opasnost koja može dovesti do radikaliziranja nekih među njima.
Zlorabljenje terorizma u dnevno-političke svrhe
Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić kazao je kako se problem terorizma u BiH čestio zlorabi u dnevno-političke svrhe čime je aludirao na tvrdnje ministra unutarnjih poslova Republike Srpske Dragana Lukača kako na teritoriju Federacije BiH postoje središta za obuku terorista.
"Odgovorno trvdim da u BiH nema kampova ili mjesta gdje se vrši obuka koja ima ikakve veze s terorizmom", kazao je Mektić.
Kazao je kako je o tom pitanju nužno govoriti "s velikim oprezom" ističući kako je od 2016. potpuno zaustavljen odlazak na inozemna ratišta.