ERDOGANOV 'UDAR' NA NJEMAČKU: /

Želio govoriti pred 50.000 pristaša, sud mu zabranio!

Image
31.7.2016.
22:43
VOYO logo

U Njemačkoj, gdje živi više od tri milijuna Turaka, nakon pokušaja vojnog udara, došlo je do njihove podjele na pristaše i protivnike Erdoğana, što nerijetko završava krvavim fizičkim obračunima.

'Nedopustivo prenositi političke napetosti iz Turske'

Da sukob ne bi eskalirao, u Njemačkoj je Ustavni sud zabranio obraćanje turskog predsjednika pristašama okupljenima u Kölnu, koji je organizirala Platforma za demokraciju protiv udara. Erdoğan se prisutnima trebao obratiti putem videolinka iz Istanbula, međutim, zbog zabrinutosti policije za sigurnost građana, nije dopušteno obraćanje ni Erdoğanu ni bilo kojem drugom političaru iz Turske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP, OLIVER BERG

Predsjednik Unije europsko-turskih demokrata Zafer Sirakaya smatra da s pravnog aspekta ova odluka nema nikakve utemeljenosti te da je vrlo je jasno da je riječ o političkoj odluci. Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier odgovorio je svim kritičarima, a ponajviše onima iz Turske, kako je „prenositi unutarnjopolitičke napetosti iz Turske u Njemačku i ljude koji drugačije razmišljaju zastrašivati, nedopustivo”.

Mnogo sipatizera Al-Qa’ide i ISIL-a

U međuvremenu njemačka obavještajna služba, zbog zategnutih odnosa između turske i njemačke, pozorno prati skupinu povezanu s pokretom Milli Görüş (Nacionalni pogled), kojih ima više od 100 tisuća u Njemačkoj, a imaju više od 600 ureda diljem svijeta uključujući BiH, Kosovo i Sandžak. Ono što najviše zabrinjava njemačke obavještajne službe jest to što među članovima te organizacije ima mnogo simpatizera i pripadnika Al-Qa’ide i ISIL-a, koji su na ratištu u Siriji i u Iraku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka se vlada boji da ih Erdoğan ne bi iskoristio u obračunu s pristašama Fethullaha Gülena, ali i s Njemačkom, koja odbija izručiti njegove pristaše i zatvoriti njegove institucije. Pokret Milli Görüş afirmirao je turski oporbeni političar i bivši premijer Necmettin Erbakan kako bi Turskoj, u kojoj je nametnuti sekularizam, vratio “islamski sustav vladavine”, što implicira i šerijatski oblik zakonodavstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo