U petak je u Turskoj došlo do vojnog udara na civilne vlasti, pri čemu je poginulo najmanje 265 ljudi.
Puč nije uspio, a predsjednik Tayyip Erdogan i turska vlada i dalje su na vlasti i neće tolerirati pokušaje rušenja demokracije.
Situaciju u Turskoj u studiju RTL-a Danas analizirao je stručnjak za geopolitiku Vlatko Cvrtila.
Što govori ovaj pokušaj puča u Turskoj?
"On pokazuje da još uvijek postoje snage koje su protivnici predsjednika i njegove politike, pojačane islamizacije i samog političkog života. Ovo je došlo kao veliko iznenađenje, jer se činilo da je on 2002. godine uspio sanirati poziciju vojske i da se ona više ne miješa u rad države. Teško je reći tko iza ovog stoji, Turska je optužila svog državnog neprijatelja, Erdogan je i prije znao optuživati svoje protivnike."
Može li sada Erdgoan i kao predsjednik preuzeti vlast - odnosno uspostaviti polupredsjednički sustav.
"Na putu prema tome stoji mu prije svega parlamentarna većina, on nema dvotrećinsku većinu za promjenu Ustava, njegove želje su jasne. On možda s obzirom na ovu izvanrednu situaciju možda uspije ojačati svoj politički položaj, no to neće biti lako."
Brojni ljudi tvrde da je on sam iscenirao taj udar kako bi uveo diktaturu. Zvuči li vam to kao teorija zavjere?
"Kad pogledamo kako je izveden vojni udar, neke su stvari izvedene prilično loše i naivno, pa se sada javljaju sumnje. Ne možemo znati, no sigurno je da će vladajuće osobe to iskoristiti, vidimo da je došlo do smjene u vojnim krugovima, ali i u pravosuđu koje je trn u oku Erdogana, koji ga prije nije uspio reformirati."
Zašto su Erdgoanovi protivnici u strahu?
"Znamo da on nije pokazivao puno milosti prema ljudima koji imaju različito mišljenje od njega, tu prije svega treba istaknuti njegov odnos prema novinarima. Zato je razumljivo da ga se njegovi protivnici sada boje. Bit će tu sigurno mnogih akcija protiv njegovih protivnika koji ni nemaju veze s vojnim udarom."
Podjele u Turskom društvu su ogromene - je li ovo posljednji puč u Turskoj?
"Vjerojatno jest, Erdogan će sada učiniti sve da učvrsti svoju poziciju, iako nema sumnje da će tursko društvo i dalje ostati izrazito podijeljeno."
Što Europa može očekivati?
"Pa primjerice, ukoliko Turska stabilizira vlast, to će biti jamac da u Europu više neće dolaziti izbjeglice. Ukoliko dođe do nestabilnosti i straha, onda bi prema Europi mogli krenuti ne samo izbjeglice, već i turski građani na koje će Erdogan gledati kao na protivnike."
"Nalazimo se u vremenu velikih sigurnosnih izazova, i unutar Europe i na njezinim vanjskim granicama. Turska se javlja kao najveća prijetnja sigurnosti, u smislu migranata prema Europi. Cilj svima u Europi treba biti da Erdogan stabilizira državu i da ispuni sve ono što je obećao Europi."