Na području Prištine ospice, poznate i kao male boginje, ima već više od 100 građana, a epidemija je, kako navodi RTS, zabilježena poslije 16 godina pa je započela primjena mjera pojačanog nadzora i izvanredno cijepljenje u središnjem dijelu Kosova, u Gračanici i okolici.
Pojačan nadzor, među ostalim, podrazumijeva i hitno cijepljenje, prvenstveno djece u dobi od dvije do sedam godina, a takve mjere počeo je primjenjivati Dom zdravlja u Gračanici, navodi RTS.
Četvero oboljelih u bolnici
Četvoro oboljelih, koje je prijavio Zavod za javno zdravlje u Kosovskoj Mitrovici, nalazi se na bolničkom liječenju.
Prema riječima epidemiologinje Goranke Lončarević, s Instituta "Batut", riječ je o osobama koje su necijepljene ili nepotpuno cijepljene, koje su hospitalizirane, ali u dobrom općem stanju.
Epidemiolozi upozoravaju da kolektivna zaštita ne postoji i da je ukupni postotak cijepljenog stanovništva na teritoriju Srbije daleko od zadovoljavajućeg, a najmanje je cijepljenih u velikim gradovima - Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.
"Od 2016. ima 9.000 oboljelih. U Rumunjskoj su zabilježena 43 smrtna ishoda, epidemija je u Makedoniji, Austriji i rizik od transmisije postoji, posebno u ovom jesenskom razdoblju", upozorava Goranka Lončarević iz Instituta za javno zdravlje "Batut".
U tijeku hitno cijepljenje djece
Od početka godine, inspekcija srbijanskog ministarstva zdravlja podnijela je 305 prekršajnih prijava protiv roditelja koji nisu cijepili svoju djecu.
Ospice, poznate i kao morbili ili male boginje, vrlo su zarazna virusna bolest. Njezini glavni znakovi su povišena temperatura, kašalj i osip koji se širi od glave do ekstremiteta. Bolest se najčešće pojavljuje zimi i u proljeće, a iako se ubraja u dječje zarazne bolesti, od nje obolijevaju i stariji. Izvor zaraze isključivo je bolestan čovjek.