OSPICE SU UZELE MAHA, ŠIRI SE EPIDEMIJA: / Dnevno oboli 40 do100 uglavnom djece i mladih, ovo su simptomi

Image

Nајmlаđi pacijent je beba stara samo 15 dana

10.2.2018.
11:19
VOYO logo

U Srbiji i na sjeveru Kosova trenutačno je više od 2000 osoba oboljelih od ospica, službeni su podaci Instituta za javno zdravlje "Dr. Milan Jovanović Batut" u Beogradu, a stručnjaci procjenjuju da se kraj epidemije ne nazire.

Image
SPLITSKI LIJEČNICI STRAHUJU OD OSPICA: /

'To je ozbiljna bolest, evo što vam je činiti ako niste cijepljeni'

Image
SPLITSKI LIJEČNICI STRAHUJU OD OSPICA: /

'To je ozbiljna bolest, evo što vam je činiti ako niste cijepljeni'

Оd pоčеtkа listopada 2017. gоdinе, zаključnо s 9. veljače 2018., nа tеritоriјu Srbiје te na tеritоriјu nаdlеžnоsti Zаvоdа zа јаvnо zdrаvljе Коsоvskа Mitrоvicа, rеgistrirano je ukupnо 2035 slučајevа ospica, оd kојih su 1022 lаbоrаtоriјski pоtvrđеnа u Institutu Tоrlаk, objavio je na svoj internetskoj stranici Institut za nacionalno zdravlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Srbiji dnevno 40 do 100 novih slučajeva

Epidemija je počela na sjeveru Kosova u listopadu i proširila se u središnji dio Srbije gdje se dnevno registrira od 40 do 100 novih slučajeva zaraze virusom morbila, a do sada su zabilježena dva smrtna slučaja.

Nајviše oboljelih je u dobnim skupinama mlađim od pet i starijim od 30 gоdinа, nајmlаđi pacijent je beba stara samo 15 dana, а nајstаriјi ima 65 gоdinа. Od težih komplikacija, registrirana je upala mozga u jednom slučaju i upala pluća kod 241 pacijenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vеćinа оbоljelih, oko 94 posto, nije cijepljena, nеpоtpunо je cijepljena ili je nеpоznаtоg stаtusa, navode u nacionalnom institutu

Po broju zaraženih morbilama prednjače Beograd (717) i Niš (430), epidemije su prijavljene još u 17 gradova širom Srbije, a trenutačno je, prema tvrdnjama beogradskog tiska u subotu, još 25 potencijalnih žarišta jer su registrirani pojedinačni slučajevi - od jednog do sedam zaraženih u Čačku, Užicu, Vranju, Rumi, Tutinu, Topoli, Ljigu i Valjevu.

U Beogradu je povećan postotak cijepljenih sa 65 posto potkraj 2016. na 84 posto potkraj prošle godine, ali epidemiolozi i imunolozi tvrde kako to "nije dostatno za kolektivni imunitet", pa su procjene stručnjaka da epidemija morbila u prijestolnici Srbije neće biti potpuno ugašena do kraja ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

45.000 djece nije primilo MMR po kalendaru cijepljenja

"Primjena zakonske zabrane ulaska u vrtiće bez potvrde da je dijete cijepljeno, ili da iz medicinskih razloga ne može primiti cjepivo, mjera je koja bi trebala 'zatvoriti krug' obolijevanja u vrtićima", pišu beogradske Večernje novosti.

List naglašava kako "u Srbiji ima još oko 45.000 djece koja nisu primila MMR po kalendaru cijepljenja", te da ih je izvanredno cijepljeno oko 30.000 koja su "preskočila" MMR po redoslijedu cijepljenja koji propisuju Svjetska zdravstvena organizacija i domaći propisi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Simptomi, liječenje i posljedice

Ospice su vrlo zarazna virusna bolest karakterizirana povišenom temperaturom, kašljem i osipom koji se širi. Razdoblje inkubacije prije nego što se obično pojave simptomi je 7 do 14 dana. Nakon 7 do 14 dana od izloženosti virusu obično se javlja povišena tjelesna temperatura uz bolove u mišićima, suhi kašalj zvuka poput laveža psa i upala očne spojnice (konjunktivitis). Javlja se bol u grlu (faringitis) i iscjedak iz nosa. Nekoliko dana nakon pojave prvih simptoma bolesti na sluznici usne šupljine javljaju se za ospice specifične Koplikove pjege. Te točkice nalikuju sitnim zrncima bijelog pijeska okružene crvenom areolom. Dan dva nakon pojave Koplikovih pjega pojavi se specifičan osip po koži. Osip počinje na čelu i ispod uha te na vratu. Osip je pjegast i sitnocrven i u roku od 24 do 48 sati proširi se po trupu i ekstremitetima. Temperatura može biti vrlo visoka (do 40 st. C). Osip u početku pjegast kasnije postaje poput malih crvenih kvržica uz lagani svrbež. Kvržice mogu i krvariti. Bolesnik može biti osjetljiv na svjetlo. Razmak između pojave prvih simptoma i pojave osipa je obično tri do pet dana, objašnjeno je na stranici Plive.

Komplikacije mogu biti smrtonosne

Specifično liječenje ospica ne postoji. Paracetamol može sniziti tempteraturu i smanjiti bolove u mišićima. Ako ne dođe do komplikacije, ospice prolaze bez posljedica, no može doći do upale srednjeg uha, brohnitisa ili upale pluća. Encefalitis se pojavljuje kod otprilike jednog slučaja ospica na 2000 - 3000 slučajeva. Ako se javi vrlo je ozbiljna komplikacija s mogućim smrtnim ishodom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Love island games
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo