EKSTREMNI DOGAĐAJI /

Jeste li znali da je Europa imala oko 195.000 žrtava i gotovo 560 milijardi eura štete od 1980.?

Image
Foto: Profimedia

Klimatski modeli predviđaju dulje, intenzivnije i češće ekstremne toplinske valove, koji moraju prisiliti Europu da djeluje

14.6.2023.
10:20
Profimedia
VOYO logo

Ekstremne vremenske prilike poput toplinskih valova i poplava odnijele su oko 195.000 života i gotovo 560 milijardi eura u Europi od 1980., podaci su Europske agencije za okoliš (EEA), koja poziva u srijedu na pokretanje novih mjera.

"Ekstremni vremenski i klimatski događaji prouzročili su ekonomske gubitke procijenjene na 560 milijardi eura u EU između 1980. i 2021., od čega je samo 170 milijardi eura (30 posto) bilo osigurano" i prouzročili su gotovo 195.000 žrtava, rekla je europska agencija, koja je postavila novi online portal koji objedinjuje najnovije podatke koji se odnose na utjecaj ovih događaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U veljači 2022. bilanca koju je predstavila EEA iznosila je 510 milijardi eura i 142.000 mrtvih, za razdoblje 1980.-2020. Godine 2021. poplave u Njemačkoj i Belgiji stajale su gotovo 50 milijardi eura. 

Image
NEVRIJEME IZAZVALO GOLEME PROBLEME /

Zašto kiša ne prestaje padati? Klimatolozi dali odgovor na pitanje koje zanima sve u Hrvatskoj

Image
NEVRIJEME IZAZVALO GOLEME PROBLEME /

Zašto kiša ne prestaje padati? Klimatolozi dali odgovor na pitanje koje zanima sve u Hrvatskoj

Promjena metodologije

U smislu žrtava, EEA naglašava da je došlo do promjena u metodologiji koju koriste Francuska i Njemačka pa otud i varijacije u brojevima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kako bismo izbjegli nove žrtve, hitno moramo prijeći s reakcija na ekstremne vremenske prilike... na proaktivnu pripremu", rekla je za AFP Aleksandra Kazmierczak, stručnjakinja EEA.

U novom izvješću kaže se da toplinski valovi uzrokuju 81 posto smrtnih slučajeva i 15 posto financijske štete. Obilježeno opetovanim toplinskim valovima, ljeto 2022. koje još nije ušlo u statistiku zabilježilo je veći broj smrtnih slučajeva diljem Europe od uobičajenog.

U srpnju 2022. bilo je 53.000 (16 posto) više smrtnih slučajeva od mjesečnih prosjeka za razdoblje 2016.-2019., ali nisu svi izravno pripisani vrućini, objavila je EEA.

Španjolska je zabilježila više od 4600 smrtnih slučajeva povezanih s ekstremnim vrućinama između lipnja i kolovoza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što predviđaju klimatski modeli?

Klimatski modeli predviđaju dulje, intenzivnije i češće ekstremne toplinske valove, koji moraju prisiliti Europu da djeluje kako bi zaštitila svoju stariju populaciju, osjetljivu na visoke temperature.

Na tlu, klimatske promjene uzrokovane ljudskim djelovanjem povećale su vjerojatnost suše pet do šest puta u 2022. godini, u kojoj su šumski požari zahvatili više nego dvostruko veće područje u usporedbi s posljednjim godinama, navodi se u izvješću EEA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suše mogu biti ekstremno skupe, a za poljoprivrednike posljedice mogu biti katastrofalne, upozorava se u izvješću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike