Vojnici su s uklanjanjem barikada počeli pokraj Egipatskog državnog muzeja, na sjevernom ulazu na trg. Vojska je odvlačila i ostatke zapaljenih automobila koji svjedoče o sukobima redarstvenih snaga, Mubarakovih pristaša i protivnika dok je pobuna bila na vrhuncu.
Vojsci su u raščišćavanju pomagali civili koji su prali trg. Tenkovi koji su zatvarali ceste prema Tahriru oslobodili su prolaz i stali sa strane.
Više tisuća oduševljenih Egipćana još je bilo na trgu u subotu ujutro, dan nakon ostavke predsjednika Hosnija Mubaraka.
Blokirana Mubarakova imovina
Švicarska je blokirala imovinu koja možda pripada Mubaraku, priopćilo je švicarsko ministarstvo vanjskih poslova.
"Mogu potvrditi da je Švicarska blokirala moguću imovinu bivšeg egipatskog predsjednika i ta odluka odmah stupa na snagu", rekao je glasnogovornik ministarstva Lars Knuchel nedugo pošto je Mubarak popustio nakon osamnaestodnevnih masovnih prosvjeda. "Kao rezultat tih mjera sva imovina je blokirana na tri godine".
Knuchel nije rekao koliko je novca posrijedi ni gdje je taj novac.
Blokirat će se i novac koji pripada Mubarakovim suradnicima kako bi se umanjila mogućnost otuđenja državne imovine, dodaje ministarstvo. Mubaraka i njemu bliske ljude upozorit će se da ne prodaju ili na drugi način ne raspolažu vlasništvom, napose nekretninama.
Švicarska je zadnjih godina učinila mnogo kako je više ne bi bio glas da je utočište nepošteno stečene imovine.
Velik broj pripadnika redarstvenih snaga raspoređen je u subotu u alžirskome glavnom gradu u očekivanju prosvjeda "za promjenu sustava" organiziranih u subotu na poziv Nacionalne koordinacije za demokraciju i promjene (CNDC).
Više marševa i skupova predviđeno je diljem zemlje, a u prijestolnici Alžiru već u petak su se na ulicama mogle vidjeti jake policijske snage - između 25.000 i 30.000 po podatcima koje navode mediji.
Policijske barikade postavljene na ulazu u grad nakon bombaških napada u travnju i prosincu 2007., za koje je odgovornost preuzela Al Kaida islamskog Magreba (AQMI), također su pojačane.
Prosvjedni marš u Alžiru vlasti nisu odobrile na temelju zakonske odredbe na snazi od 2001. Prosvjednici će se ipak okupiti na Trgu sloge (poznatijem kao Prvosvibanjski trg, kako se nekada zvao), odakle će se uputiti prema Trgu mučenika, na kojemu se prosvjedi obično održavaju.
I drugi gradovi se spremaju odgovoriti na poziv za održavanje prosvjeda, među kojima Bumerdes, Bedžaja, Tizi Uzu i Tipaza.
Vezani članci:
arti-201102110063006 arti-201102020047006 arti-201102040470006