Land down under. Klokani im slobodno šeću ulicama, ali to je otprilike jedina sloboda koja se mogla vidjeti u Australiji od početka korone. Više od 600 dana su bili zatvoreni, a u posljednje dvije godine čuli su samo riječi karantena i restrikcije.
"Mi smo stvarno prošli tu torturu, mi ni sami nismo mogli zamisliti te neke stvari, neke stvari nisu imale mjesta. Prvo su nas zatvorili 10 ilometaraod kuće, pa onda 5 kilometara od kuće, pa si onda mogao šetati samo s dvije prijateljice, dvije osobe", kazala je za Direkt Helena Olić koja živi u Sydneyu.
U Hrvatskoj se lakše diše, govori Helena koja je došla u posjet djeci, jer doma ni odlazak po kruh i mlijeko nije bio jednostavan. Putem aplikacije prijavljivali su ulazak u trgovinu kako bi se bilježilo je li netko ušao ili izašao zaražen.
"Mi nismo smjeli sjest na klupu i pit zajedno kavu, policija bi
došla, rekla 'ne možete sjediti možete šetati i pit kavu'",
govori Helena.
Probleme su imali i Australci izvan zemlje. Devet tisuća ih je
zapelo u Indiji prošle godine jer su prekinute sve avio linije.
Australka koja je otišla trudna u London je u Engleskoj na kraju
rodila dijete i godinu i pol dana nije mogla natrag, a mnogi su
jednostavno kampirali na granici i čekali da ih se pusti u
zemlju.
"Moj prijatelj je išao u drugu državu tu u Australiju na neko
vrijeme, i onda mu nisu dali da se vrati kući zato što se
koronavirus produžio i takav je zakon bio i on se nije mogao
vratiti kući pet mjeseci", kazao je Mišel Lucić
koji živi u Canberri.
Sada - smiju u državu ali svi oni koji nemaju državljanstvo
moraju biti cijepljeni, a državljani zemlje mogu i bez
cjepiva,ali moraju u karantenu.
"Mislim da pravila nisu stroga tu, ljudi mogu u zemlju i iz nje ali samo trebaju slijediti pravila", govori Lucić.
Svi su jednaki pa je tako i Novak Đoković koji je svoju karantenu proveo s migrantima u hotelu.
"To je naravno i jedna politička poruka koju su političari Australije željeli poslati građanima jer Australija se nalazi pred izborima i to treba gledati u tom kontekstu", kazao je politički analitičar Goran Bandov.
Da su Australski stožeraši pretjerali - smatra Andrija Kartelo. Rođen je u Australiji, danas je trener tenisa u Hrvatskoj.
"Što se tiče ulaska i izlaska - je apsolutno. Sjećam se kad su moji roditelji htjeli otići u Australiju mislili su se između nje i Kanade. A zanimljivo, za Kanadu su im trebala dva formulara, a za Australiju 20", govori Kartelo.
Helena misli da su mjere u Australiji bile prestroge i bez smisla.
"Nama su rekli, kada bude 95 posto cijepljenih, nema više lockdowna, nema maske, nema check ina, a sada se sve to opet vratilo. Ja sam tu pet tjedana, prijateljice mi govore sve se vraća na staro. Nemamo ni hrane u dućanima", kazala je Helena.
A i kad dođe to staro - opet to neće biti staro normalno, nego staro strogo. Da. Australci su i prije korone bili jako oprezni što se unosi na njihov kontinent. Nikakve sjemenke ili drvene proizvode - ni ne pomišljajte unositi u Australiju.
"Australija je zadržala neka pravila iz bivšeg režima. Ona izrazito štiti svoju biofloru, oni onemogućuju bilo kakvo unošenje onih elemenata koji nisu dio australske kulture i na taj način štite sami sebe", objašnjava Bandov.
Logična zaštita ili mjere nacizam. Australsku Vladu ne zanimaju prozivke ostataka svijeta. Inače nije Đoković jedini celebrity patnik. Australce se ne može muljati - Johnny Depp je pokušao prošvercati svoja dva psa Pistol i Boo, ali bezuspješno.