Vrijednost dolara na valutnim tržištima nastavila je rasti i na samom kraju tjedna uslijed produžetka krize na Korejskom poluotoku, ali i bojazni da će Portugal postati treća zemlja eurozone kojoj je neophodna Unijina financijska pomoć.
Eskalacija tenzija u Aziji moguća je zbog najavljenih manevara američke i južnokrejske vojske, što bi moglo regiju odvesti na rub rata.
To je opet razbudilo teoretičare zavjera koji podsjećaju da dolar uvijek 'profitira' kada dođe do zaoštravanja geopolitičke situacije u svijetu.
Tečaj dolara je u petak navečer, na američkom tržištu, ojačao do razine od 1,3237 za euro, prema 1,3368 u četvrtak. Tijekom trgovine 'zelena valuta' se spuštala i ispod razine od 1,32 za zajedničku novčanu jednicu eurozone, što se dogodilo prvi put od 21. rujna.
Već primjetno oslabljene tržišne pozicije eura dodatno su poljuljane nakon što je Standard&Poor's snizio dužnički rejting tri velike irske banke. Dodatno, investitori 'unaprijed' strahuju od onoga što bi se moglo dogoditi ako Španjolska zapadne u probleme. To bi mogla ispasti prava katastorofa za eurozonu. Zato Portugal i jest pod pritiskom, ne zbog sebe i svojih problema, nego zbog velikog straha od raspleta moguće španjolske krize.
Dolar je je u petak preskočio i granicu od 84 jena. Tako visok tečaj dolara prema japanskoj valuti nije zabilježen u protekla dva mjeseca.
Ako je vjerovati teoretičarima zavjere, rata na Korejskom poluotoku neće biti. Razlog je jednostavan, podgrijavanje tenzija za američku valutu je dobro. Kad bi do rata doista i došlo, američka valuta više ne bi bila tako popularna među trgovcima, piše SeeBiz.
Vezani članak:
arti-201011270084006