Zemlje koje žive od turizma priželjkuju turiste – i to ne samo domaće. Ali gosti iz inozemstva ne donose sa sobom samo svoje eure nego i rizik od zaraze. A iskustva s pandemijom su nam posljednjih mjeseci pokazala da strah od koronavirusa može preko noći dugogodišnje prijatelje s druge strane granice učiniti – neprijateljima, javlja DW.
Izvještaji o uznemiravanju Francuza u Njemačkoj pokrenuli su lavinu reakcija, a Michael Clivot, gradonačelnik njemačkog pograničnog grada Gersheima, jedan je od prvih koji je upozorio na ovaj problem.
'Koronaška zemlja'
Clivot je napomenuo da postoji "animozitet" prema posjetiteljima s druge strane granice. Iako su neke regije u Francuskoj proglašene žarištima zaraze, to se ne odnosi na susjedne francuske gradove, naglasio je Clivot.
Kazao je kako francuske susjede koji prolaze granicu mnogi nazivaju "usr*nim Francuzima" te im poručuju da se vrate u svoju "koronašku zemlju".
'Imamo problem'
Zbog svega je i Clivot postao meta kritika.
"Optužili su me da širim lažne vijesti, ali mislim kako je važno da jasno i glasno kažemo da ovdje imamo problem".
Stvorila se atmosfera nepovjerenja koja je mnoge vratila u prošlost te se, kako je sam gradonačelnik Gersheima kazao, mora raditi na tome da se izgradi povjerenje.