'Krizno stanje u Amrici zbog izborne pobjede Donalda Trumpa slično je stanju u Srbiji u posljednjih 30 godina. Jedna od sličnosti je i prosvjed kulturnih i političkih elita zbog Trumpovih stavova, ponašanja i stila vladanja te srpska kritika premijera Aleksandra Vučića.
Procjenjuju njihovo mentalno zdravlje
Često se procjenjuje i naglašava mentalno zdravlje tih 'glavnih zlikovaca' te se ističu šokantne anegdote z njihovih života, a tu si i mnogi vicevi, pošalice, karikature i slično.
I Vučić i Trump prikazani su kao opasni pajaci prepuni mana i, često, jedini krivci za probleme u svojim zemljama.
S jedne je strane zabavno vidjeti satiru s temom moćnoga političara s kojim se ne slažete, a s druge vrlo je utješno misliti da se problemi vlastite zemlje mogu pripisati krivici jedne osobe', analizira Garčević.
Ipak, analizira novinar, treba se upitati kako takav pristup utječe na te pojedince. Trump se susreće s takvim napadima od početka svoje kampanje 2015. godine, a njegove kontroverzne politike i dalje su vrlo popularne.
'Problem je u tome što se opozicija u obje zemlje voli pretvarati da su problemi u tim zemljama počeli s njihovim vođama. Ali brojne su probleme započeli i njihovi prethodnici namjerno, izrabljivanjem položaja, ili nenamjerno, zapostavljajući pitanja birača.
Oni su odraz sustava kojim vladaju
Obojica, i Trump i Vučić, su personifikacija sustava kojima vladaju.
Trump je privilegirani milijunaš – reality zvijezda, a Vučić je doživotni aparatčik, koji se izdigao na vlast u mračnim 1990-im.
Problem u Srbiji nije prepotentni Vučić nego nedostatak primjerene zamjene', smatra Garčević.
Problem je također, smatra, što nitko ne nudi rješenje za miks mafije i nezaposlenosti u kojoj pozivanje na odgovornost ne postoji, a mali gospodarski rast pogoduje samo najbogatijima. Učinak trenutnog pristupa vrlo je ograničen u vezi s poticanjem srpskog biračkog tijela koja ne glasa, a kamoli Vučićevih pobornika.
Većina Srba smatra kako je Vučić najbolji vođa ikad
Kako je pokazala nedavno provedena anketa, 31 posto Srba smatra kako je Vučić najbolji vođa Srbije u povijesti. Popularnost mu gotovo uopće ne pada, unatoč velikom trudu opozicije. Dapače, opozicijskim ismijavanjem ispada mučenik kojeg neprestano napadaju sumnjivci, smatra Garčević.
'Neki komentatori iz opozicije okrenuli su se starijim, podcjenjivačkim teorijama. Primjerice onoj da je Srbija sklona jakim vođama i feudalnom mentalitetu koji dozvoljava nepotizam i korupciju.
Odgovor je puno depresivniji
'No, mislim da je odgovor puno jednostavniji i depresivniji. Opozicija (osim radikalne desnice) ne može točno definirati kako bi se trebalo odmaknuti od Vučićeve politike, koju financiraju izravna strana ulaganja i privatizacija te koja je okrenuta EU-u, a zatim Rusiji i Kini.
A tu je i ponašanje drugih stranaka (osim Dveri) koje zlorabe politički položaj i moć i ponašaju se poput Vučića.
No, ipak postoje i učinkovitiji izazovi statusu quo, samo što oni ne dolaze iz uobičajenih izvora nego iz pokreta orijentiranih prema jednom cilju s novim licima poput "Ne davimo Beograd" koji se bori protiv ilegalnih arhitektonskih i sličnih projekata i koji motivira narod na djelovanje.
Opozicija bi mogla naučiti vrijedne lekcije od prošloga "zlikovca na vlasti" Slobodana Miloševića, kojemu je popularnost opala tek nakon NATO-ova bombardiranja, kada je svima postalo jasno da je s njim gore nego s neorganiziranom opozicijom. No, nakon Miloševića su se, izgleda, nepotizam i nemar za institucije reinkarnirali u trenutnome 'glavnom zlikovcu', zaključuje Garčević.