Ovih 10 zanimljivosti iz života preminulog bivšeg lidera Južnoafričke Republike objavio je portal listverse.com.
1. Mrzio je svoj javni imidž
Kad je izabran za predsjednika Južnoafričke Republike, lokalne novine su objavile naslovnicu s njegovim citatom: "Ja nisam Mesija." Na Zapadu je često opisivan kao "svetac", a on je sam za sebe govorio da je "običan čovjek koji je postao vođa zbog izvanrednih okolnosti".
2. Bio je komunist
Teško da bi ga Zapad opisivao kao sveca da se do dolaska na vlast nije distancirao od svojih početnih uvjerenja, s kojima je krenuo u političku borbu. Bio je aktivni pripadnik Komunističke partije koja se 50-ih i 60-ih godina žestoko borila protiv vlasti, eksploatacije dobara i lokalnog stanovništva. U nizu kompromisa koje je napravio dolaskom na vlast, bilo je i njegovo zataškavanje komunističkih uvjerenja s početaka narodnog pokreta protiv aparthejda.
3. Bio je 'ženskaroš'
U knjizi Mladi MandelaDavida Jamesa Smitha, koja je objavljena uz potporu Fondacije Nelson Mandela, portretiran je kao energičan, karizmatičan i poletan mladić iliti, kako piše listverse.com, kombinacija James Deana i Che Guevare.
Navodi se i da je paralelno održavao veze s desecima žena koje su mu padale pod noge.
4. Bivša žena mu je bila zastrašujuća
Mandelina druga od tri supruge bila je poput Tonyja Soprana iz serije Sopranos. Winnie Mandela je 1991. godine osuđena na šest godina uvjetne kazne zatvora zbog otmice i ubojstva 14-godišnjeg policijskog doušnika. Optuživana je da je kao članica Afričkog nacionalnog kongresa (ANC) naređivala premlaćivanja, mučenja, ubojstva i otmice, kao i da je sudjelovala u nasilnim ispitivanjima i imala i svoju tajnu policiju. Navodno je bila zagovornik metode da se "izdajice" ubijaju upotrebom "ogrlice" - stavljanjem zapaljene autogume oko vrata.
5. Osobno je pomagao pacijentima oboljelima od side
Bivši američki predsjednik Bill Clinton posvjedočio je da je Mandela sam plaćao liječenje zaraženima HIV-om. JAR je vodeća zemlja na svijetu po broju oboljelih od side.
6. Bio je prijatelj Moameru Gaddafiju
Južnoafrički apartheid ne bi mogao biti okončan bez pomoći iz Libije, često je tvrdio Mandela podupirući do kraja Moamera Gadafija. Naime, Gadafi je podržavao Mandelu i ANC u vrijeme kad su bili u ilegali - slao im je oružje i novac. Mandela je zato posjetio 1994. godine i svom unuku dao njegovo ime.
7. Bivša žena tvrdila je kako ju je tukao
Prilikom razvoda od prve supruge Evelyn krajem pedesetih godina, doznalo se da je Mandela optužen za obiteljsko nasilje. Evelyn je tvrdila da ju je tukao i da joj je prijetio, no te tvrdnje nisu istjerane do kraja na sudu, jer je ona povukla optužbe.
8. Osnovao je vojno krilo ANC-a, odgovorno za ubojstva civila
Kao odgovor na masakr u Sharpevilleu, kada je ubijeno 69 civila, osnovano je vojno krilo ANC-a, MK. Ta je postrojba i sama sudjelovala u ubojstvima civila tijekom napada. Bez Mandele, ono ne bi postojalo.
9. Ipak, protivio se nasilju nad civilima
Zločini koje je ta postrojba počinila događali su se dok je Mandela bio u zatvoru, najprije napadima na vojsku, a onda i na civile. On osobno nije ubio ni jednog civila, ni vojnika i protivio se akcijama MK u kojima su pogibali nedužni ljudi. Prije njegovog zatvaranja, pripadnici MK su dizali u zrak trafostanice i željezničke pruge i nije bilo ljudskih žrtava. MK je čak 1977. godine kao teroristička organizacija potpisala Ženevsku konvenciju.
10. Volio je Spice Girls
Nelson Mandela je bio veliki obožavatelj pop benda Spice Girls. Prema izvještavanju BBC-ja, s većim je uzbuđenjem dočekao susret s njima 1997. godine, nego s Tonyjem Blairom , Billom Clintonomi generalnim tajnikom UN-a u kombinaciji. Mandela ih je nazvao "heroinama" i kazao da je to jedan od najemotivnijih trenutaka u njegovom životu.
Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.
Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.
Pišite nam.