DELTA FORCE: /

Elitni američki komandosi poslani u tajnu misiju protiv ISIS-a

Image
Foto: AFP
2.3.2016.
7:00
AFP
VOYO logo

Anonimni član američke vlade, s direktnim uvidom u navedene operacije izjavio je kako je tim vojnih specijalaca (Expeditionary Targeting Force - ETF) proveo zadnjih nekoliko tjedana u pripremama, te uspostavljanju sigurnih baza i mreže informanata, kao i da koordiniraju operacije s Iračanima i kurdskim Pešmergama. Radi se o sličnoj strategiji koju su Snage za specijalne operacije provodile u prijašnjim misijama.

Nekoliko pentagonskih i vojnih dužnosnika odbilo je komentirati detalje, ali ministar obrane Ashton Carter izgleda je potvrdio u svojim komentarima kako su Snage za specijalne operacije započele svoju misiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Reći ću samo kako je ETF na položaju, djeluje i postiže učinke i ja očekujem kako će biti jako učinkovit dio naše kampanje" rekao je tijekom konferencije za tisak.

Carter tvrdi kako će te snage izvoditi prepade, zauzimati mjesta i zarobljavati ljude, kao i oslobađati taoce i zatvorenike koje drži ISIL. Carter je uz to rekao medijima kako će snage na terenu natjerati ISIL da se "boji kako može biti napadnut bilo kad, bilo gdje".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP

Na temelju nekoliko intervjua s američkim dužnosnicima CNN je saznao kako Delta Force snage planiraju ponoviti priješnju strategiju Snaga za specijalne operacije iz Afganistana i Iraka. Plan je slijedeći - sakupiti dovoljno obavještajnih podataka kako bi se izvršili prepadi na baze i skrovišta. Na temelju obavještajnih podataka sakupljenih na tim mjestima, iz laptopa i mobitela, snage bi trebale naučiti više o ISIL-ovim mrežama te brzo napasti novootkrivene mete.

Ta se strategija pokazala učinkovitom u svibnju 2015., kada su Delte napale bazu u Siriji, ubile ISIL-ovog operativca Abu Sajafa i zarobile njegovu suprugu. Obavještajni materijal prikupljen tijekom napada te ispitivanjem njegove supruge pružio je puno podataka o ISIL-ovim mrežama koji su korišteni u kasnijim misijama. Napad na Abu Sajafa jedina je poznata operacija američkih snaga u Siriji osim neuspjelog pokušaja spašavanja taoca. Sve ostale operacije eliminacija ISIL-ovih operativaca izvršene su dronovima. Stavljanjem snaga na tlo moći će se direktnije loviti ključne osobe, iako raste i rizik.

Carter je još u prosincu najavio slanje "specijaliziranih ekspedicijskih snaga" koje bi vršile "prepade i sakupljanje obavještajnih podataka". Uz to, Carter je rekao kako će "te ETF snage istovremeno biti i u položaju da provode jednostrane operacije u Siriji". Trenutačno snage djeluju samo u Iraku, ali spremne su krenuti i u Siriju.

U Siriji druga priča

Ali provođenje operacija u Siriji smatra se daleko riskantnijim jer tamo ne postoje lokalne prijateljske snage s kojima bi američki specijalci surađivali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Snage za specijalno djelovanje imaju oko 200 pripadnika, a većinom se sastoje od Delta Forcea, tzv. 'prve klase' američkih specijalnih postrojbi. Kao i mornarička grupa za posebno ratovanje, u javnosti poznata kao Seal Team 6, Delta operativci su vrhunski trenirani za tajna djelovanja u neprijateljskom okruženju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unutar američke administracije još se raspravlja da li da se javno objavi početak operacija ETF-a. General Joseph Votel koji vodi Zapovjedništvo specijalnih operacija Sjedinjenih Država upozorio je sve svoje vojnike da ne govore o tome zbog sigurnosnih rizika. Ali pentagonski su dužnosnici priznali CNN-u kako postoji pritisak unutar administracije da se pohvali uspjesima operacija, jasno ako budu uspješne.

Dok ETF još ne djeluje u Siriji, druga grupa od oko 50 američkih specijalaca jako je proširila svoje početne operacije tamo zadnjih par tjedana nakon što je Pentagon najavio da odlaze u Siriju.

Zadatak te grupe pratiti je plemenske, arapske i kurdske snage u Siriji dok iste pokušavaju osvojiti teritorij od ISIL-a. Mali američki timovi sad redovito idu na teren, posebno u blizini grada al Šadadija u istočnoj Siriji, gdje pomažu lokalnim borcima i navode zračne udare. ISIL je nedavno istjeran iz grada a američki dužnosnici to vide kao pobjedu njihove poitike jer je time presječena ključna ruta između Sirije i Iraka.

Image
Foto: AFP

Ali širenje Snaga za specijalne operacije na Siriju ostaje komplicirano. Ako specijalci zarobe ISIL-ovce u Iraku, predaju ih iračkim vlastima, ali ako bi bili zarobljeni u Siriji, plan je predati svakoga zemlji njegova porijekla. Ali ako su među njima Sirijci, to bi moglo biti problem jer Sjedinjene Države ne planiraju držati zarobljenike na dulje vrijeme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Druga komplikacija je u tome što još nije jasno koliko bi točno Sjedinjene Države obavještavale Rusiju o svojim kopnenim operacijama, kako ne bi bili slučajno izloženi ruskim zračnim napadima. Trenutačno se Rusima daju samo općenite informacije, bez specifičnih detalja o lokacijama specijalaca.

Carter je rekao kako u potpunosti očekuje da će Sjedinjene Države igrati veću ulogu u pomaganju Iračanima u zauzimanju Mosula, drugog najvećeg iračkog grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz to je Carter opisao i američku cyber-kampanju protiv ISIL-a, rekavši kako namjeravaju "poremetiti ISIL-ove zapovjedne i kontrolne mogućnosti", i "blokirati njihovu mrežu" te na taj način smanjiti ISIL-ovu mogućnost kontroliranja vlastitih snaga, lokalnog stanovništva i gospodarstva.

djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo