Umjesto nje, uprava države kompanije zaposlila je drugog radnika.
"To je bio šok za mene", rekla je Belma Kokić.
"Nepunih mjesec dana prije nego sam dobila obavijest o prestanku radnog odnosa svjedočila sam sličnoj situaciji. Kolegica koja je u tvrtki zaposlena duže od pet godina također je dobila otkaz kada je otišla na porodiljni dopust. Nisam mogla vjerovati da takvo nešto postoji i da se buduća majka na takav način diskriminira i ostavlja bez sredstava za život", prenosi Radio Sarajevo riječi ogorčene žene.
Briljantna studentica
Kokić je u kompaniji koja ju je otpustila bila zaposlena četiri i pol godine, a radila je na pravnim poslovima. Zeničani je poznaju kao briljantnu studenticu Pravnog fakulteta, koja je fakultet završila prije roka sa visokim prosjekom ocjena od 9,75, zbog čega je dobila i Povelju dekana. I postdiplomski studij Kokić je završila s briljantnim uspjehom i prosjekom ocjena od 9,20.
Njeni problemi počeli su kada je na preporuku ginekologa otvorila trudničko bolovanje.
"Samo 20 dana nakon toga dobila sam obavijest o prestanku radnog odnosa. To me jako iznenadilo. Jer, samo nekoliko dana ranije kolegici, koja nije trudna, produžen je ugovor o radu. Ugovor je također produžen i još jednoj kolegici, a primljena je i nova zaposlenica.
Sprema tužbu
Iako je u bosanskoj državnoj tvrtki bila zaposlena više od četiri godine, a imala je i najbolje kvalifikacije, Kokić je otkrila da joj uprava kompanije nikada nije ponudila ugovor o stalnom radnom odnosu, već su to bili ugovori na određeno vrijeme u trajanju po nekoliko mjeseci. Potpisala je sedam takvih ugovora u proteklom razdoblju.
Belma Kokić je o svom nepravednom otkazu pisala i načelniku Općine Zenica Huseinu Smajloviću, kao osnivaču ovog preduzeća. Međutim, odgovor i nakon dva mjeseca nije stigao na njezinu adresu, pa je se obratila i povjereniku za ljudska prava BiH. Podnijet će i tužbu zbog diskriminacije na radnom mjestu.