O ustavnim promjenama /

Čović: o Daytonu se treba otvoriti rasprava, ali tek nakon izbora 2018.

Image
Foto: Michael Kappeler/DPA/PIXSELL

Prioritet moraju biti izmjene izbornog zakona i stjecanje statusa kandidata za članstvo u Europskoj uniji, smatra član Predsjedništva BiH

10.5.2017.
14:50
Michael Kappeler/DPA/PIXSELL
VOYO logo

SARAJEVO - Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović ocijenio je u srijedu kako će se o ustavnim promjenama u BiH morati otvoriti rasprava, ali je istaknuo kako to se može očekivati tek nakon izbora u jesen 2018., a do tada prioritet moraju biti izmjene izbornog zakona i stjecanje statusa kandidata za članstvo u Europskoj uniji.

"Ne vjerujem da će biti Daytona II, no iza zbora 2018. morat ćemo ozbiljno sjesti (i razgovarati), a u to uključiti i prijatelje iz vani", kazao je Čović novinarima u Sarajevu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PROČITAJTE VIŠE:

>> Vučić kaže da je BiH bačva baruta, ali i dodaje: 'I mi, baš poput Tita, moramo povezati ljude'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>> Dodik iz Moskve: 'Neće biti referenduma o nezavisnosti Republike Srpske'

>> Dodik: 'BiH dugo neće izaći iz krize zbog zahtjeva za revizijom presude Međunarodnog suda pravde'

Konstatirao je kako zbog brojnih poteškoća s kojima se BiH suočava u svom funkcioniranju s različitih strana dolaze brojne inicijative o preinakama ustava pa i sadašnjeg ustroja države, no po Čovićevu sudu to ipak mora biti prvenstveno stvar unutarnjeg dogovora u BiH.

"Postoji puno arbitara po svijetu koji bi željeli intervenirati, a na puno mjesta se razmišlja o inicijativama poput Daytona II", kazao je Čović iznoseći ocjenu kako bi pitanje unutarnjeg ustroja bilo neprikladno otvarati upravo sada jer bi se to pretvorilo u samo još jedan instrument vođenja predizborne kampanje i prikupljanja kratkoročnih političkih poena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta je kampanja, po njegovu sudu, već sada pomalo počela, iako je do izbora ostalo godinu i pol, a u tome vidi razlog zbog kojega su prijedlozi HDZ BiH, kojemu je na čelu, za promjene izbornog zakona neprijateljski dočekane kod bošnjačkih partnera u vlasti, odnosno u Stranci demokratske akcije (SDA). 

HDZ BiH je predložio izmjene za koje drži kako bi spriječile da Bošnjaci Hrvatima biraju člana Predsjedništva BiH, kao i da se pozicije zastupnika u domovima naroda iz parlamenata BiH i Federacije BiH popunjavaju Hrvatima iz županija u kojima su oni većina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz SDA su uslijedile kritike kako se time prave nove etničke podjele unutar Federacije BiH te kako se uvode novi oblici diskriminacije temeljem etničke pripadnosti.

Zbog toga je SDA blokirala raspravu o izmjenama izbornog zakona u Domu naroda parlamenta BiH pozivajući se na vitalni nacionalni interes.

Promjene izbornog zakona nužne za stabilizaciju i dobivanje status kandidata

Čović očekuje da će Ustavni sud BiH, sukladno propisanim procedurama, vro brzo donijeti pravorijek u ovom slučaju te kako će predložene izmjene biti usvojene u Domu naroda, a nakon toga bi se otvorila rasprava i u Zastupničkom domu državnog parlamenta, iako je njen ishod tamo neizvjestan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Želimo u razumnom roku od šest mjeseci doći do rješenja", kazao je Čović dodajući kako to može biti rješenje koje predlaže HDZ BiH, ali i neko drugo, ukoliko ga predlože partneri u vlasti.

Potvrdio je kako u HDZ-u za svaki slučaj imaju spremne i planove "B" i "C" za slučaj da njihov prvotni prijedlog ne dobije potrebnu potporu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promjene izbornog zakona po njegovu su sudu nužne da bi se stabiliziralo političko stanje u BiH jer je i to uvjet za dobivanje statusa kandidata za članstvo u EU.

Čović i dalje očekuje da BiH takav status dobije do kraja godine, iako se već sada kasni s ispunjavanjem upitnika kojega treba razmatrati Europska komisija i na temelju dostavljenih odgovora odlučiti može li BiH postati kandidatom.

Ranije postavljeni rok za objedinjavanje odgovora različitih razina vlasti istječe potkraj svibnja, a Čović je potvrdio kako će on biti probijen, no uvjeren je kako taj zaostatak može biti nadoknađen.

Njegova je procjena kako će odgovori prevedeni na engleski jezik biti poslani iz Sarajeva u Bruxelles do početka sezone godišnjih odmora, što bi omogućilo Europskoj komisiji da do kraja godine donese konačnu odluku o kandidaturi BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo