Google je objavio kako više nije spreman na autocenzuru u Kini, te da je izložen cyber-napadima za koje vjeruje da im je cilj prikupljanja informacija o kineskim disidentima i aktivistima za ljudska prava.
Kineske vlasti su oprezno reagirale na priopćenje Googlea, s izjavom jednog dužnosnika koji je rekao da "traže dodatne informacije".
Neimenovani dužnosnik ureda za tisak kineskog Državnog vijeća, kazao je: "Još je teško reći hoće li Google napustiti Kinu ili ne. Nitko ne zna".
Državna tajnica Hillary Clinton ocijenila je da su navodi Googlea razlog za ozbiljnu zabrinutost.
"Izviješteni smo od Googlea o tim navodima, koji izazivaju vrlo ozbiljnu zabrinutost i pitanja", kazala je Clinton u priopćenju State Departmenta.
"Očekujemo da ćemo od kineske vlade dobiti objašnjenja. Mogućnost da se s povjerenjem operira na internetu je od kritične važnosti u modernom društvu i gospodarstvu", naglasila je.
U intervjuu CNBC-u, potpredsjednik Googlea, David Drummond, kazao je kako nema dokaza da iza cyber-napada stoji kineska država.
"Mi ne kažemo da su napadi sponzorirani od države ili izvedeni uz pristanak države. Ono što znamo jest da je to vrlo organizirano, da dolazi iz Kine i da su cilj politički disidenti i ljudi zainteresirani za ljudska prava u Kini", rekao je.
News portali u Kini navodno su dobili upute da ne posvećuju veliku pozornost toj priči, a napisi u nekoliko listova, uključujući i engleski servis agencije Xinhua, izvijestili su o odluci Googlea, uz reference na cenzuru ali ne i hakiranje.
Prethodni članak:
arti-201001130370006