Još u srpnju, tvrtke Moderna Inc i Pfizer Inc objavile su kako su ušle u treću fazu testiranja cjepiva za covid-19 na po 30 tisuća sudionika, a Izvršni direktor Pfizera nedavno je najavio kako bi cjepivo moglo biti u upotrebi već potkraj ove godine. Učinkovitost njihova cjepiva bit će poznata već potkraj listopada, a Bourla je uvjeren kako će se pokazati sigurnim i učinkovitim.
"Kada će studija biti gotova ovisi o nizu varijabli, ali trenutačno naš model i naša najbolja predviđanja pokazuju da bismo odgovor mogli imati potkraj listopada", prenosi WashingtonTimes. Dodao je kako treća faza testiranja za sada ide sjajno.
Tajming se poklapa s američkim izborima
Još u svibnju, Pfizer je s američkom vladom potpisao oko dvije milijarde dolara vrijedan sporazum o prodaji cjepiva za 50 milijuna ljudi, pokaže li se da je učinkovito. Slučajno ili ne, tajming njihova istraživanja poklapa se s američkim predsjedničkim izborima koji se održavaju 3. studenoga, pa ako se cjepivo pokaže učinkovito, Donald Trump bi mogao imati imati jak adut – za njegove administracije razvijeno je cjepivo protiv bolesti koja je poharala svijet, a osobito SAD-u koji je brzo došao na prvo mjesto najpogođenijih zemalja.
Ipak, zadnju riječ o svemu će imati američka Agencija za hranu i lijekove, a bivši dužnosnik Scott Gottlieb za Bloomberg ističe kako je malo vjerojatno da Agencija da ikakvo odobrenje prije izbora.
Amerikanci ionako ne vjeruju cjepivima
Posljednja istraživanja pokazuju nepovjerenje Amerikanaca prema cjepivu te mnogi kažu kako se neće cijepiti protiv koronavirusa, no Gottlieb vjeruje kako će nepovjerenje u cjepivo nestati nakon izbora, kada više neće biti političkog pritiska. Iako bi cjepivo, dakle, moglo biti spremno već potkraj ove godine, većina se neće cijepiti do 2021. ili čak kasnije. Naime, nakon što bude dovršeno kreće proizvodnja te će prve količine biti dostupne samo onima najranjivijima, tj. onima na prvoj liniji borbe poput zdravstvenih djelatnika, dok će s vremenom biti dostupno i ostalima.
Potpuno drugačiji princip
Pfizer, koji cjepivo razvija zajedno s njemačkom tvrtkom BioNTech, nedavno je proširio klinička testiranja te su u istraživanje uključili i veći broj ljudi različitih rasa, kao i osobe koje imaju HIV, hepatitis B i hepatitis C, što je standardna procedura u trećoj fazi ispitivanja, a osobito kod cjepiva koja djeluju na potpuno novom principu.
Danas su najčešće u upotrebi cjepiva koja sadrže inaktivirane viruse (tzv. mrtva cjepiva), oslabljene žive viruse ili dijelove proteina. Moderna i Pfizer testiraju novu vrstu cjepiva kakvo nikada ranije nije bilo u uporabi, a sadrži genske molekule zvane mRNA ("messenger RNA"). One se ubrizgavaju u mišićne stanice koje ih potom tretiraju kao uputstva za izgradnju proteina koji se nalazi na površini koronavirusa. Ako sve bude u redu, ti će proteini stimulirati imunološki sustav i rezultirati dugotrajnom zaštitom od virusa.