Došlo je i do toga - cjepiva protiv covida-19, covid putovnice kao i lažni negativni rezultati testova prodaju se na darknetu ili dark webu (u prijevodu, mračna strana interneta), a riječ je o dijelu interneta kojem se može pristupiti samo preko određenih preglednika i uz određene alate.
Cijene cjepiva AstraZenece, Sputnjika, Sinopharma ili Johnson & Johnson na darknetu se kreću od 3200 kn do gotovo 4800 kn. Isto tako, anonimni trgovci prodaju i lažne potvrde o cijepljenju koje se mogu kupiti na istom mjestu za 950 kuna, prenosi BBC.
Istraživači kažu da su zabilježili "nagli porast" broja oglasa povezanih s cjepivima.
Upravo zbog toga, oglase prate istraživači tvrtke za kibernetsku sigurnost Check Point koji su nadzirali hakerske forume i druga tržišta, i to od siječnja - kada su se prvi put pojavili oglasi za cjepiva i potvrde.
Check Pointovi istraživači ističu kako se broj oglasa utrostručio, preciznije, broj oglasa se popeo na više od 1200.
Cijene paprene
Na temelju prikupljenih podataka, istraživački tim smatra kako je riječ o trgovcima iz SAD-a, Španjolske, Njemačke, Francuske i Rusije, a tome u prilog idu oglasi na ruskom i engleskom jeziku.
U oglasu se AstraZenecino cjepivo prodaje za malo manje od 3200 kuna, dok se cijena cjepiva tvrtke Johnson&Johnson i Sputnjika V kreće oko 3800 kuna, a najskuplji je Sinopharm (kineska tvrtka) koji košta gotovo 4800 kn.
Čak je i ponuđena opcija dostave za hitne slučajeve i to odmah idući dan uz poruku: "Za noćnu dostavu / hitne slučajeve, ostavite nam poruku."
Jedan od oglasa na hakerskom forumu nudi i lažne negativne rezultate testova na koronavirus, kako stoji, "za putovanja u inozemstvo, za zapošljavanje itd. Kupite dva negativna testa i treći dobijte besplatno!"
Istraživački tim Check Pointa savjetuju zemljama usvajanje sustava QR koda u dokumentaciji o cjepivima kako bi otežali krivotvorenje.