CIJENJENI STRUČNJAK ŠOKIRAO SVIJET: /

'Netko upravo marljivo radi na tome da uskoro sruši cijeli internet'

Image
Foto: Thinkstock
22.9.2016.
11:56
Thinkstock
VOYO logo

Neke od glavnih svjetskih tvrtki koje pružaju ključne internetske usluge uočile su u proteklih godinu-dvije porast DDoS napada (Distributed Denial-of-service attack) na njih.

Štoviše, uočile su određeni profil napada – veći su i snažniji od dosadašnjih, sofisticiraniji su, duže traju i, što je možda najzanimljivije od svega, izgledaju kao svojevrsno testiranje obrambenih granica napadnutih sustava, "ispipavanje" njihove točke "sloma".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O tome na svojem blogu, koji čita više od 250.000 ljudi, piše Bruce Schneier, tehnološki stručnjak međunarodne reputacije kojeg The Economist naziva "guruom sigurnosti", navodi da se ne zna tko je napadač, no mogla bi biti, kaže, neka velika država, a prema njegovim nagađanjima, riječ je o Kini ili Rusiji.

Image
UTRKA U NAORUŽANJU? /

Projekt Sauron je tajanstveni softver koji već pet godina špijunira internet

Image
UTRKA U NAORUŽANJU? /

Projekt Sauron je tajanstveni softver koji već pet godina špijunira internet

Sve u obranu

DDoS napadi koncipirani su, pojednostavljeno rečeno, tako da preopterećivanjem računalne mreže slanjem mnogostrukih zahtjeva prema serveru onemogućuju korisnicima pristup traženim web-stranicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takvi napadi, koji u osnovi onemogućuju propusnost, nisu novost – hakeri ih, piše Schneier, usmjeravaju na web-lokacije koje ne vole, a kriminalci ih koriste kao metodu iznude. Što je napad jači, tvrtke moraju angažirati jaču obranu.

U posljednje vrijeme napadi su, međutim, postavljeni tako da su tvrtke prisiljene koristiti sva raspoloživa sredstva da bi se zaštitile, čime napadaču razotkrivaju kakve su im zapravo obrambene sposobnosti.

Složeni napadi ukazuju na državu

Osjetni rast ove vrste napada koju su Schneieru – želeći ostati anonimne – potvrdile tvrtke s kojima je komunicirao, potvrđuju i podaci Verisigna, tvrtke koja je nedavno izdala izvještaj o učestalosti DDoS napada za prvu polovicu 2016. godine.

Schneieru se ne čini da se napadima bave aktivisti ili kriminalci: veličina, opseg, učestalost, složenost i upornost DDoS napada ukazuju na države kao aktere, "kao da državne vojne cyber-komande pokušavaju kalibrirati svoje oružje za slučaj cyber-rata".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjeća ga to na hladnoratovski program letenja SAD-ovih letjelica na velikim visinama iznad SSSR-a kako bi mapirali sposobnosti i točke reakcije sovjetskih zračnih obrambenih sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo