Cijena nafte prošloga je tjedna blago porasla pa je tako na londonskom tržištu porasla 1,9 posto, i to na 122,01 dolar, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,5 posto, i to na 120,67 dolara.
U prvom dijelu tjedna došlo je do vijesti o snažnoj potražnji. Zalihe benzina u SAD-u u prošlome tjednu pale su za 800.000 barela, i to unatoč visokim cijenama.
Cijene nafte su pak potkraj tjedna izgubile dio dobitaka zbog ponovnog ''zatvaranja'' u Kini i visoke inflacije u SAD-u, što bi moglo oslabiti potražnju. U svibnju je došlo do snažnog rasta kineskog izvoza, zbog ublažavanju mjera za suzbijanje pandemije covida-19. Kineski uvoz sirove nafte porastao je snažno oko 12 posto.
Cijena nafte našla se pod pritiskom
"To ne znači da potražnja za naftom raste. Kina je vjerojatno postupila oportunistički, kupujući sirovu naftu iz Rusije po znatno nižoj cijeni od onih na globalnim tržištima, kako bi obnovila zalihe", rekao je analitičar Commerzbanka Carsten Fritsch.
Nakon rasta u prvom, u drugom dijelu tjedna cijene nafte našle su se pod pritiskom nakon vijesti o ponovnom uvođenju ograničenja u dijelovima Šangaja i nekih drugih kineskih gradova zbog novih slučajeva zaraze koronavirusom.
Još je više trgovce uznemirio podatak da je inflacija u SAD-u u svibnju dosegnula novu najvišu razinu u više od 40 godina, 8,6 posto na godišnjoj razini.
Potražnja za benzinom je snažna, ali...
To znači da bi američka središnja banka mogla idućih mjeseci povećati ključne kamatne stope agresivnije nego što se očekivalo, što bi moglo osjetno usporiti rast najvećeg svjetskog gospodarstva, a time i potražnje za naftom.
"Trgovci se plaše da bi to mogao biti prvi indikator budućeg ponašanja potrošača. Premda je sada u SAD-u potražnja za benzinom snažna, ubuduće bi, ako se cijene benzina ne stabiliziraju, potrošači mogli početi štedjeti na gorivu", kaže Phil Flynn, analitičar u tvrtki Price Futures.
Nakon što su u prošloj godini porasle više od 50 posto, zahvaljujući oporavku svjetskog gospodarstva od koronakrize, od početka ove godine cijene su nafte, ponajviše zbog rata u Ukrajini, skočile oko 55 posto.