Povijest Bugarske obilježena je činjenicom da je smještena u blizini granice s Azijom. Oko 85 posto njenog stanovništva čine pravoslavci, a 13 posto muslimani. Oko 10 posto stanovništva su turskog podrijetla, a tri posto su Romi.
Bugarska je u Europsku uniju ušla zajedno s Rumunjskom i to pod posebnim režimom postpristupnog monitoringa, te su obje zemlje često promatrane kao loš primjer pregovora. Službeni jezik je bugarski iako su u upotrebi i romski i turski jezik.
Bugarska narodna skupština broji 240 članova koji se biraju na mandat od četiri godine. Glavne gospodarske grane su poljoprivreda, posebno uzgoj povrća i voća, ruža, šumarstvo i ribolov, ali i rudarstvo i industrija.
Rakija - za prije i poslije jela
Bugarska tradicionalna jela su mješavine istočnjačkih i zapadnjačkih jela – najviše se miješaju utjecaji Turske i Grčke, ali i nekih slavenskih, orijentalnih i mediteranskih zemalja. Glavni obrok započinje i završava rakijom koju jednostavno obožavaju. Ipak, najpoznatija bugarska hrana je vjerojatno je jogurt za kojeg se smatra da onima koji ga konzumiraju redovito, osigurava dugovječnost.
Bugarska je poznata i kao najsiromašnija zemlja Europske unije.
Iz Bugarske je poznata filozofkinja Julija Kristeva, pisac Elias Canett, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1981. godine te Christo Javachev ("Christo"), tvorac mnogih neobičnih skulptura na otvorenom.
Zanimljivosti o ovoj zemlji pogledajte u našoj INFOGRAFICI.
http://file.net.hr/danas/i/swf/EU2013-karta596x500-02.swf
NAZIV ZEMLJE: Bugarska
OD KOJE GODINE JE ČLANICA: 2007.
GLAVNI GRAD: Sofija
BROJ STANOVNIKA: 7,6 milijuna
PROSJEČNA PLAĆA: 213 eura
BDP PO GLAVI STANOVNIKA (U EURIMA): 5.190
EUROZONA: NE
SCHENGEN: NE
NACIONALNO JELO: jogurt, mlijeko i mliječni proizvodi
NACIONALNO PIĆE: rakija
SLAVNI: filozofkinja Julija Kristeva, pisac Elias Canett, umjetnik Christo Javachev