Evo što su UN-ovi dužnosnici rekli ovog tjedna nakon što su događaje u Siriji opisali kao 'potpuni kolaps humanosti u Alepu'.
Apokaliptične slike nekoć živog povijesnog grada sada su smanjene tek na sjenu onoga što je on nekoć bio. Mjeseci ruskih zračnih napada i bombardiranja sirijskog režima učinili su svoje. Bombe padaju na domove, ulice i škole, roditelji traže zaklon za svoju djecu, a sigurnosti i dalje nema. Svijet iz dana u dan gleda pakao sirijskog građanskog rata koji je mnogobrojne obitelji uhvatio u šake i odbija ih pustiti.
Pet i pol godina rata
Stotine tisuća ljudi je poginulo. Više od četiri milijuna je izbjeglica. Dvostruko više ih je raseljeno. Milijuni djece ne idu u škole. Sada u Alepu sirijske snage, uz podršku iranskih militanata i ruskih zračnih napada, ponovno zauzimaju taj grad koji je već više od tri godine podijeljen. Nekoć grad s najvećim brojem stanovnika u Siriji sada je devastiran ratom.
Opsada, glad i ubojstva civila svakodnevnica su Alepa. UN kaže da ima 'pouzdane dokaze da su u četiri naselja ubijena 82 civila, a vjerojatno je broj umrlih još i veći'.
Samo ruševine bez sigurnosti
Kako je reagirala međunarodna zajednica? Oni su razgovarali, govorili o krivnji i još malo razgovarali. Ujedinjeni narodi su u utorak bili poprište još jedne diplomatske situacije, ovoga puta s oštrim riječima za Siriju, Rusiju i Iran.
' Vaše snage i saveznici čine ove zločine. Vaše bombe, minobacači i zračni udari dozvolili su militantima u Alepu da stegnu omču oko tisuća civila', rekla je američka ambasadorica UN-a Samantha Power.
'Tri zemlje članice UN-a tome doprinose. Trebalo bi vas biti sram', dodala je.
No, sram nije nešto što opisuje građanski rat u Siriji. Barbarstvo jest.
Civili koji se suočavaju sa strašnim zločinima šalju oproštajne poruke dok čekaju smrt. Suočavaju se s bombardiranjem, a istovremeno diplomatska rasprava može, a i ne mora imati nikakvog utjecaja.
'Nikad više'
'Nikad više', riječi su koje se danas mogu vidjeti u izvještajima o Alepu, dok grad pada u ruke režimskim snagama predsjednika Assada', rekli su američki senatori John McCain i Lindsey Graham.
'Četiri duge godine Alep je bio u središtu rata Assadovog režima protiv sirijskih ljudi. Zajedno s ruskim i iranskim saveznicima, Assadov je režim nemilosrdno ciljao žene, djecu, liječnike i humanitarce, bolnice i pekare, kao i skladišta s humanitarnom pomoći.'
'Odgovornost zaštite' samo su riječi koje znače jako malo. Sirija je u ratu kojeg se više ne može opisati. Nema riječi koje bi potpuno opisale strahote i glad koja se tamo odvija dok s neba neprestano padaju bombe. To će učiniti životi roditelja koji pokapaju svoju djecu.