Sredinom studenoga gradske su vlasti ponosno predstavile aktualne brojke. Berlinski proračun u iduće dvije godine je uravnotežen, dugovi su prošlost. Poneki promatrači bili su iznenađeni, piše Deutsche Welle. Naime, Berlin je već odavno na glasu kao cool i dinamičan grad, ali ne i kao financijski solidna adresa. Grad je već godinama financijski ovisan o bogatijim saveznim pokrajinama, te je u prvom polugodištu 2013. dobio gotovo dvije milijarde eura u okviru financijskog "izjednačenja".
No, odnedavno Berlin bilježi osjetan porast poreznih prihoda. Ako se procjene potvrde, grad bi u 2014. mogao zabilježiti plus od 400 milijuna eura, te će prihodi, kako se očekuje, biti umnogome veći od rashoda. Razlog uspjeha je turizam. Turizam je u Berlinu druga najprofitabilnija gospodarska grana, s 25 milijuna noćenja godišnje. Brojni gosti iz inozemstva Berlin posjete i tamo ostanu živjeti. Berlin ne vole samo avanturisti, nego i velike kompanije i organizacije. U Berlin se "doselio" i Microsoft, u samom centru grada Amerikanci su se preselili u novu poslovnu zgradu na četiri kata, s 30.000 kvadratnih metara prostora.
Novac se slijeva u gradsku kasu i zbog još jednog razloga. Posvuda u Berlinu posljednjih su godina nikle bezbrojne male internetske i medijske tvrtke. Osim toga, Berlin je prepoznatljiv i po mnoštvu trendovskih klubova, barova, dizajnerskih dućana...
Gospodarstvo buja, ali to ima i negativne posljedice
Sve to je dovelo do toga da gospodarski rast u Berlinu od 2005. do danas iznosi 17%, a u istom razdoblju u Berlinu je otvoreno i 17% više novih radnih mjesta, te rastu i plaće.
No, sve ove pozitivne brojke imaju ipak i negativne posljedice. Cijene nekretnina su u posljednjih nekoliko godina znatno porasle. Sve više špekulanata nekretninama je aktivno u glavnom gradu Njemačke, a u najpopularnijim kvartovima gotovo da više i nema "starih" Berlinčana. Nadalje, u centru Berlina sve više je onih koji dobro zarađuju, a sve više ljudi s nižim plaćama i nezaposlenih prisiljeno je na stanovanje u takozvanim "problematičnim kvartovima" na rubu grada.
Cijeli članak pročitajte http://www.dw.de/gospodarstvo-berlina-buja-ali-to-ima-i-negativne-posljedice/a-17257034. Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.
Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.
Pišite nam.