BROJ IZBJEGLICA DRASTIČNO PORASTAO: /

Evo koje zemlje primaju najviše zahtjeva za azil

Image
Foto: AFP
27.8.2015.
6:58
AFP
VOYO logo

Dok je francuski predsjednik Francois Hollande govorio kako je vrijeme da se "postavi jedinstveni sustav za pravo na azil", pokazalo se da je Njemačka suspendirala deportaciju azilanata iz Sirije. Dublinskom uredbom imigranti se mogu prijaviti za azil samo u prvoj državi članici EU u koju ulaze, a pokušaju li to napraviti u drugoj zemlji suočit će se s deportacijom.

Njemačka je dugo prigovarala kako taj "Dublinski sustav" propada, no sada su svojim službenicima naredili da obrađuju zahtjeve Sirijaca, čak i ako su prolazili kroz druge zemlje EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tek mali dio imigranata zatraži azil u Grčkoj

Upravo se u Njemačkoj predaje najviše zahtjeva za azil iako na obale zemalja poput Grčke i Italije dolazi tisuće osoba.

Image
OBEĆANA ZEMLJA: /

Evo zašto je većini izbjeglica krajnji cilj baš Njemačka

Image
OBEĆANA ZEMLJA: /

Evo zašto je većini izbjeglica krajnji cilj baš Njemačka

Njemačka je tako prošle godine primila 173,070 zahtjeva dok je Grčka primila tek (9450), a Italija (63,660). Prošle je godine u Grčku ušlo 43,500 imigranata, no samo mali dio njih podnese zahtjev za azil. Koliko su se te brojke povećale ove godine pokazuje i činjenica da je samo prošlog mjeseca u Grčku ušlo 50,242 osobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među najpoželjnijim zemljama za imigrante je Švedska koja je prošle godine primila 75,090 zahtjeva. Između 2010. i 2014. godine Švedska je primila najveći broj tražitelja azila u odnosu na broj stanovnika: 24,4 zahtjeva na 1000 stanovnika.

Značajan rast i u Srbiji

Turska je 2010. godine primila 9230 zahtjeva dok je prošle godine ta brojka skočila na 87,820, gotovo duplo više nego 2013. godine.

Značajan porast zabilježila je i Srbija. Broj tražitelja azila povećao se 5070 (2013.) na 16,490 (2014).

Hrvatska je prošle godine zaprimila 450 zahtjeva što je veliki pad u odnosu na 2013. godinu kada smo primili 1090 zahtjeva. Sto zahtjeva više bilo je 2012. godine. Hrvatska je tako pri dnu na ljestvici zemalja po broju primljenih zahtjeva. Najmanje zahtjeva prošle je godine zaprimila Bosna i Hercegovina, njih tek 50 što je duplo manje nego godinu ranije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlika između izbjeglice, tražitelja azila i migranta

TKO JE IZBJEGLICA? Prema UN-u, izbjeglica je osoba koja je napustila svoju zemlju u strahu od progona zbog rase, nacionalnosti, pripadnosti određenoj društvenoj skupini ili političkoj opciji. Izbjeglica ne uživa zaštitu svoje države i progonom mu može prijetiti i njezina vlada. Priznati status izbjeglice pruža zaštitu u skladu s međunarodnim pravom i konvencijama.

TKO JE TRAŽITELJ AZILA? Tražitelj azila je netko tko traži izbjeglički status. Oni su pobjegli iz svoje zemlje u potrazi za međunarodnom zaštitom. Oni za koje se procijeni da nisu izbjeglice i da im ne treba međunarodna zaštita mogu biti poslati natrag u svoje domovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

TKO JE MIGRANT? Migranti i izbjeglice često putuju na isti način, ali migranti napuštaju zemlju iz razloga koji nisu povezani s progonom. Oni možda žele studirati u inozemstvu, ujediniti se sa svojom obitelji ili poboljšati svoje buduće ekonomske perspektive. Migrant nastavlja uživati zaštitu svoje vlade čak i kada je u inozemstvu. Izbjeglice moraju napustiti svoju zemlju zbog straha za vlastiti život ili slobodu.

TKO JE ILEGALNI IMIGRANT? Ilegalni imigrant je onaj tko je ušao u zemlju s legalnom vizom, ali je ostao nakon njezina isteka. Tražitelji azila mogu postati ilegalni imigranti ako im je odbijen izbjeglički status, a ostanu u zemlji domaćinu.

TKO SU EKONOMSKI MIGRANTI? Ekonomski migranti napuštaju svoju zemlju kako bi poboljšali svoju ekonomsku perspektivu i svojih obitelji. Izbjeglice odlaze kako bi spasili svoj život ili sačuvali svoju slobodu.

Telegraph/Hina/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo