Britanska vlada će u roku od nekoliko dana predstaviti "jasan" zakon kako bi zatražila odobrenje britanskog parlamenta glede pokretanja postupka izlaska iz Europske unije, kazao je u utorak David Davis, ministar zadužen za Brexit.
Ranije u utorak je britanski Vrhovni sud presudio da premijerka Theresa May mora dobiti odobrenje parlamenta prije nego počne proces formalnog izlaska zemlje iz Europske unije, a vlada je, iako razočarana, kratko priopćila da će prihvatiti donesenu odluku. Na toj najvišoj britanskoj sudskoj instanci, odbačeni su, međutim, argumenti da bi parlamenti u Sjevernoj Irskoj, Škotskoj i Walesu trebali dati svoj pristanak prije aktiviranja članka 50 spomenutog ugovora.
"Unutar nekoliko dana ćemo donijeti zakon kako bi vlada dobila pravnu snagu i aktivirala članak 50", kazao je Davis u parlamentu.
"Bit će to najjasniji mogući zakon kojim će se provesti odluka naroda i kojim će se ispoštovati odluka Vrhovnog suda", dodao je Davis.
May je u više navrata kazala da će članak 50 aktivirati do kraja ožujka, ali će sada prvo morati tražiti pristanak zakonodavaca. To bi njezinu namjeru moglo usporiti ili promijeniti, iako je oporbena Laburistička stranka dala do znanja da neće usporavati njezin raspored.
Laburisti su priopćili da je Vrhovni sud danas natjerao vladu da prihvati suverenost parlamenta, ali da prihvaćaju ishod referenduma.
"Laburistička stranka poštuje ishod referenduma i volju britanskog naroda i neće ometati postupak aktiviranja članka 50", kazao je vođa laburista Jeremy Corbyn.
Poručio je, međutim, da će laburisti tražiti izmjenu prijedloga zakona o članku 50 kako bi se konzervativci spriječilo da iskoriste Brexit i pretvore Veliku Britaniju u bagatelno porezno utočište na suprotnoj obali Europe.
"Laburisti od vlade traže plan koji će jamčiti da je vlada odgovorna parlamentu tijekom cijelog postupka pregovaranja, također traže i smisleno glasovanje kako bi se zajamčilo da konačni sporazum dobije potvrdu u parlamentu", dodao je Corbyn.
Prošli je tjedan May iznijela svoj pregovarački okvir, obećavši "čist" razlaz s najvećim svjetskim trgovinskim blokom. U planu koji sadrži 12 točaka i koji je otvorio put prema tzv. "tvrdom Brexitu", glavni fokus stavljen je na globalne sporazume o slobodnoj trgovini.