Velika Britanija od subote u ponoć više nije članica Europske unije! Ovaj povijesni trenutak, očekivano, izazvao je podijeljene reakcije, oduševljenje kod zagovornika Brexita i tugu kod onih koji su mu se protivili.
Britanija se tako jutros nakon 47 godina, probudila izvan
Europske unije.
"Dan kada smo rekli - doviđenja!", sve naslovnice britanskih
novina govore o novom Danu D britanske povijesti.
"Mislim da će biti teško u početku, ali uspjet ćemo. Možda će trebati godina, možda nekoliko godina, ali znate što? Miriše na slobodu!", vjeruje Toby Brennan, stanovnik Londona.
Drugi još ne mogu prežaliti izlazak iz EU-a. "Ovo je velika tragedija. Cijeli sam život u Europskoj uniji. Moj otac i moj djed borili su se u ratovima u Europi. Mislili smo da je to gotovo. Mislili smo da ćemo biti jedan kontinent u miru, u skladu. Ne djeluje kao da će biti rat, ali nije mirno koliko bi trebalo biti. Jako sam razočaran", kazao je James Parkes.
I one sretne i one razočarane britanski premijer, tvrdi, razumije. Kaže kako ovo nije kraj, nego početak.
"Ponovno ćemo otkriti mišiće koje nismo upotrebljavali desetljećima. Moć neovisne misli i djelovanja. Ne zato što se želimo ograditi od bilo čega što su radili našli prijatelji iz EU. Naravno da ne. Želimo da ovo bude nova era prijateljske suradnje između EU i energične Britanije. Britanije koja je u isto vrijeme velika europska sila", kazao je Boris Johnson.
- Britanija je prva zemlja koja je napustila EU: 'Napokon smo slobodni! Ovo je fantastičan dan'
- Izlazak iz EU: Što se sve mijenja za Hrvate koji žele posjetiti Veliku Britaniju ili u njoj raditi?
Britanska zastava uklonjena je iz niza zastava europskih država unutar zgrade Europskog vijeća i spuštena je u stalnoj diplomatskoj misiji u Bruxellesu.
"Želimo imati najbolji moguće odnos s Ujedinjenim Kraljevstvom, ali nikada neće biti dobar kao članstvo. Iskustvo nas je naučilo da snaga ne leži u izolaciji, nego u našoj ujedinjenoj Uniji", poručila je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.
Jednako misle građani Škotske koji se stoljećima bore protiv dominacije Londona. Većina je glasala protiv Brexita, a ipak napuštaju EU. Škotska vlada stoga je pozvala građane da održe bdijenje uz svijeće tražeći od Bruxellesa da "ostavi upaljeno svjetlo za Škotsku". Protiv Brexita bili su i stanovnici Sjeverne Irske čiji je granični problem i dalje jedan od gorućih.
Unatoč prosvjedima, povratka nema. Vladi ostaje stvoriti Britaniju kakvu su obećali građanima. A taj put neće biti nimalo lagan.