Prema optimističnim prognozama moguće je da će se prvo cjepivo protiv koronavirusa masovno proizvoditi sredinom sljedeće godine. No, unatoč tome, neke zemlje već sada se bore za desetke milijuna doza, prenosi N1.
Svjetske agencije prenijele su izjavu glavne WHO-ove znanstvenice Soumye Swaminathan da se cjepivo protiv koronavirusa može očekivati najranije sredinom 2021., što se smatra izvrsnom vijesti.
“Trenutno je u fazi kliničkih ispitivanja više od 20 kandidata za cjepiva… Zbog toga smo uvjereni da će nekoliko njih biti djelotvorno”, rekla je.
Agencije prenose da su zbog toga naveliko odmakli pregovori između onih koji cjepiva ispituju i onih koji ih žele naručiti, u prvom redu s druge strane vlada pojedinih država.
Tko je već osigurao doze?
Vlada Velike Britanije samo u Njemačkoj već si je osigurala 90 milijuna doza potencijalnog novog cjepiva. Britanski ministar gospodarstva Alok Sharma objavio je u ponedjeljak da osobno vodi pregovore sa skupinom tvrtki koje rade na cjepivima protiv virusa SARS-CoV-2.
Među tim tvrtkama su Biontech iz Mainza, Pfizer iz SAD-a i Valneva iz Francuske. Sharma je rekao da je Velika Britanija već osigurala pristup trima cjepivima koja su u razvoju. Rekao je da “nova partnerstva s najvećim svjetskim tvrtkama iz farmakologije i proizvodnje cjepiva, na najbolji mogući način osiguravaju Velikoj Britaniji da će imati cjepiva”.
Velika Britanija je, inače, Covidom-19 najgore pogođena zemlja u Europi. Stoga je razumljiva žurba vlade u Londonu da, primjerice, već ranije osigura 100 milijuna doza cjepiva na kojem rade istraživači u Oxfordu.
Ministrov optimizam u određenoj mjeri je otupila vladina savjetnica Kate Bingham.
“Ostaje činjenica da možda i nikada ne dobijemo cjepivo”, navela je razvoj događaja po kojem centri koji rade na cjepivima možda ne bi uspjeli.
“A i kada dobijemo cjepivo, moramo biti spremni i na to da možda ne bude riječ o cjepivu koje štiti od zaraze, nego o takvom koje bi ublažavalo simptome”, objasnila je.