Takav se nakit proizvodi u Kini, a za njegovu proizvodnju angažirano je na tisuće ranika od kojih je nekima tek 15 godina. Oni su ti koji su zaduženi da ostatak svijeta uživa u blistavom i raskošnom Božiću, piše Daily Mail.
Oko 320 kilometara od Šangaja nalazi se takozvani božićni grad Yiwuu, u kojem se proizvodi 60 posto svih božićnih ukrasa u svijetu - od kapa Djeda Mraža pa do jelki s optičkim vlaknima.
U Yiwuu je smješteno čak 600 tvornica, a većina proizvedenog namijenjena je izvozu. Zaposlenici su najčešće siromašni iz ruralnih sredina koji u radničkim domovima žive i do 50 tjedana u godini, daleko od svojih najmilijih.
Radi se od jutra do spavanja
Radno vrijeme počinje u 7, a gotovi su u 21 sat. Svjesni su da je to nešto što se mora.
'Doselila sam se ovdje u potrazi za boljim životom. Neću u ovoj tvornici raditi zauvijek', rekla je 15-godišnja radnica Zhao Yimin.
Njezina kolegica, 18-godišnja Yang Gui Hua, za odrađenih 14 sati na dan zaradi 55 kuna.
'Proizvodim umjetna božićna drvca. Težak je to posao, ali kad se ubrzam zarađivat ću više', rekla je Yang. Neke žene zarađuju i 95 kuna na dan, ali treba vremena da se dođe na tu razinu.
Radnici rade i spavaju na poslu
Vlasnici ovih kineskih tvornica zahvaljujući potražnji za božićnim nakitom diljem svijeta postali su milijunaši. Jedan od njih je 42-godišnji Reng Guoan kojeg zovu i kraljem božićnih drvaca.
Tvornicu je otvorio prije deset godina, a trenutačno u njoj radi više od 300 ljudi koji proizvode umjetna božićna drvca. Proizvodnja svakog stoji oko 95 kuna, a polovica od toga otpada na radnu snagu.
Njegovi radnici spavaju u domu, a rade od 7 do 21 sat, svakog dana, šest dana tjedno.
'Iduće godine preselit ćemo u novu, još veću tvornicu i radni uvjeti bit će bolji. U svojim sobama radnici će imati televizor i internet. Nastojimo ih učiniti sretnima da ne bi često mijenjali posao', rekao je Reng.
'Za nas je Božić biznis', poručuju.