Rijec je o dosad najstrozoj kazni za teroristicki napad.
Dzoharu Carnajevu se na teret stavlja da je kao militant koji podrzava stajalista Al-Kaide izveo napad u znak osvete za americke akcije u islamskim zemljama.
Podsjetimo, u napadu na bostonskom maratonu 15. travnja 2013. troje ljudi je poginulo, a 264 je ranjeno od posljedica eksplozije bombi koje je osudeni Carnajev zajedno s bratom postavio pred ciljem.
Porotnici su jednoglasno donijeli odluku o smrtnoj kazni i zakljucili da Carnajev nije nimalo pokazao kajanje za svoje strasne postupke. Mladic je presudu saslusao mirno.
Tijekom sudenja, Dzohar Carnajev vec ranije je proglasen krivim po svih 30 tocaka optuznice, od kojih je 17 za sobom povlacilo smrtnu kaznu. Medutim, nakon drugog kruga saslusanja svjedoka, bilo ih je ukupno 150, porota koja ga je proglasila krivim odlucila se za smrtnu kaznu umjesto - dozivotnog zatvora.
Brat sve isplanirao
Dzoharova obrana nije osporavala cinjenicu da je sudjelovao u napadu, ali su obranu temeljili na cinjenici da je njihov branjenik bio pod velikom utjecajem starijeg brata koji je isplanirao napad.
Podsjetimo, tada 19-godisnjak, Dzohar Carnajev uhicen je dva dana nakon krvavog napada, a njegov stariji brat Tamerlan Carnajev ubijen je tijekom policijske potjere.
Dzohar je istraziteljima kazao da je njegov stariji brat bio pokretacka sila koja je stajala iza krvavog napada, te da nijedna teroristicka skupina nije stajala iza njih. Ispricao je da je njegov brat htio "braniti islam od napada".
Najavljena zalba
Obrana Carnajeva, mladog muslimana podrijetlom iz Cecenije, najavila je pokretanje zalbenog postupka, no, kako svjedoce raniji slucajevi, smrtna kazna koju izrekne savezni sud vrlo tesko se moze izbjeci.