Janez Janša je novinarima pred sjedištem stranke, nakon izlaska svojih zastupnika iz parlamenta i bojkota sjednice, kazao da je istraga politički motivirana i da vlada premijera Cerara kao nekadašnja "udba" želi difamirati političke oponente.
Janša je dodao da će braniti zakonitost i neće policiji predati servere svoje stranke jer bi tako došli ne samo do korespondencije Andreja Šircelja, koji je bio među osnivačima loše banke, nego i elektronske komunikacije svih članova stranke, što neće dopustiti.
Šircelj suučesnik u nanošenju štete "lošoj banci"?
Iz zahtjeva policije za kućne pretrese na više lokacija u Ljubljani proizlazi da se nekadašnji izvršni direktori "loše banke" Aleš Koršič, Boštjan Gjerkeš i Torbjoern Mansson sumnjiče za zloporabu položaja, pri čemu je Šircelj naveden kao suučesnik pa se traže dokazi za štetu nanesenu toj ustanovi za sanaciju banaka i upravljanje lošim potraživanjima u sklopu predistražnog postupka.
Policija sumnja da je "lošoj banci", u vrijeme kad su je vodili spomenuti menadžeri, a Šircelj bio u upravnom odboru, toj ustanovi nanesena šteta od 2,8 milijuna eura, isplatom sumnjivih računa i neopravdanih provizija vanjskim konzultantima.
Nova vlada zamijenila stare menadžere?
U vrijeme Janšine zadnje vlade, 2012. i početkom 2013. godine, Šircelj je bio pomoćnik ministra financija, a u banku je imenovan kao istaknuti financijski stručnjak tada vodeće političke stranke.
Cerarova vlada je prije nekoliko mjeseci zamijenila većinu stranih menadžera u "lošoj banci", koje je našla i angažirala Janšina ekipa. Sužbeno je to protumačeno nekim pogrešnim potezima u privatizaciji državne imovine preko prodaje stranim investitorima potraživanja prema slovenskiim poduzećima, no najviše se govorilo o visokim menadžerskim plaćama i bonusima stranih menadžera koji su primali iznose višestruko veće od redovnih primanja slovenskih menadžera pa i premijera, te o navodnim nepravilnostima i malverzacijama oko dogovaranja vanjskih konzultantskih usluga.