PITANJE SIGURNOSTI /

Blokada Markova trga nije dobra poruka: Provjerili smo kako stvari stoje u drugim zemljama

Vlada i Sabor na Markovu trgu nisu ništa otvorenije za građane nego što su to institucije vlasti u Ljubljani, Beogradu ili Sarajevu

14.10.2020.
7:00
VOYO logo

Hoće li predstava smjena straže pred turistima na Markovu trgu otići u povijest i hoće li ijedan ministar i ministrica novinarima i novinarkama ikada više dati izjavu ispred Vlade? 

Image
UŽIVO IZ BANSKIH DVORA /

Rekonstrukcija oružanog napada na Markovu trgu, koji je danas blokiran za slobodno kretanje

Image
UŽIVO IZ BANSKIH DVORA /

Rekonstrukcija oružanog napada na Markovu trgu, koji je danas blokiran za slobodno kretanje

Sinoć uvedena blokada Markova trga za građane i građanke, u Vladi tvrde, privremena je. No i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović najavljuje da će do trajnih sigurnosnih promjena morati doći: ''Kad pogledate praksu koja postoji u Hrvatskoj, ona je nezamisliva u većini europskih zemalja. Ne možete prići ni na par kilometara ili par stotina metara od ovakvih objekata''.

No, da tome nije baš tako dovoljno je pogledati najbližu nam prijestolnicu. U Ljubljani su u istoj zgradi u samom centru smješteni i Vlada i Ured predsjednika, a ispred nje građani i građanke uredno mogu šetati. Ista je stvar i sa slovenskim parlamentom, ispred kojega se već godinama često održavaju prosvjedi. I nikome nije palo na pamet to mijenjati.

I u Sarajevu je glavno mjesto za prosvjede prostor ispred zgrade Predsjedništva BiH, koja je čak dobrim dijelom i oštećena u velikim neredima 2014. godine, no ni danas građanima i građankama ondje nije onemogućen pristup.

Prosvjedovalo se ovog ljeta i u Beogradu, točno ispred zgrade Narodne skupštine, na trgu na kojem se nalazi i ured predsjednika Aleksandra Vučića. Iako je na parkiralištu zgrade Vlade Srbije prije 20 godina ubijen Zoran Đinđić, pored nje se i dan danas uredno odvija promet i šeću građani i građanke.

''Mislim da je poprilično slično kao i u Hrvatskoj, tu su mjere videonadzora, kao i mogućnost da razne specijalne jedinice u najkraćim vremenskim intervalima kroz patrole koje non-stop kruže gradom reagiraju na ovakvu pojavu'', kaže Darko Trifunović s Fakulteta sigurnosti u Beogradu.

I hrvatski stručnjaci vjeruju da bi jednako otvoren trebao ostati i Markov trg, samo bi postojeće mjere sigurnosti trebalo postrožiti, pri čemu se to odnosi prije svega na bolju opremljenost i spremnost policajaca na trgu.

Mate Laušić, stručnjak za sigurnost, objašnjava: ''Tehničke sustave treba ojačati gore, te protuvandalske barijere, da videonadzor bude u stalnoj funkciji monitoringa i dojave suspektnih situacija, vanjsko osiguranje da ide ususret tim suspektnim situacijama. Da svojim izgledom, ponašanjem i nastupom djeluju preventivno, upozoravajuće''.

Iako za svog premijerskog mandata nije značajnije mijenjao sigurnosne protokole, predsjednik Republike Zoran Milanović je jučer dao potporu Vladi: ''To su državne institucije, centralne, najviše, i nisu turistička destinacija''.

Već godinama je druga najposjećenija turistička destinacija u Njemačkoj - zgradu Reichstaga u kojoj zasjeda parlament prije korone posjećivalo je u prosjeku 6.000 turista i turistkinja dnevno. S novim režimom, pitanje je hoće li toliko ljudi moći posjetiti ne zgradu Vlade ili Sabora, nego sam Markov trg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo