MALE, ALI ZNAČAJNE AKCIJE /

Bjeloruska gerila izvodi partizanske sabotaže na željezničkim prugama prema Ukrajini: 'To je prava nevolja za rusku vojsku'

Image
Foto: Profimedia

Žitelji bjeloruskih gradića uz pruge prema Ukrajini redovito sabotiraju prolazak ruskih vojnih vlakova prema Ukrajini, zbog čega su izloženi teškim optužbama i policijskom nasilju

1.4.2022.
14:54
Profimedia
VOYO logo

U malim mjestima duž željezničkih pruga u Bjelorusiji djeluje željeznički "pokret otpora". Žitelji pod okriljem mraka izlaze na pruge i čine sve što mogu da spriječe ruske vlakove, često natovarene tenkovima i drugim naoružanjem, da prođu prema Ukrajini.

Neki od njih pale balvane na pruzi, drugi uništavaju relejne ormariće za upravljanje željezničkom signalizacijom. Saniranje štete od takvih, "partizanskih" napada može trajati tjednima. U diverzijama im pomažu i radnici na željeznici, koji im odaju ključne informacije poput rasporeda prometovanja vojnih vlakova, koji su često prerušeni u obične teretne vlakove, piše The Telegraph.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
UNIŠTAVAJU I VLAKOVE /

Bjeloruski političar kaže kako njihovi partizani napadaju ruske vlakove i opremu u Bjelorusiji: 'Ukrajina će pobijediti'

Image
UNIŠTAVAJU I VLAKOVE /

Bjeloruski političar kaže kako njihovi partizani napadaju ruske vlakove i opremu u Bjelorusiji: 'Ukrajina će pobijediti'

Zabilježeno je više od deset velikih sabotaža, a zbog posljednjeg je incidenta u ponedjeljak na neko vrijeme prekinut željeznički promet između Minska i ukrajinskog Černjihiva, nakon što su žitelji spalili dva relejna ormarića.

Pomoć iz egzila

Iako su to male akcije, značajne su zbog toga što je Bjelorusija svojevrsna "lansirna rampa" ruske invazije na sjeverni dio Ukrajine, što uključuje i napade na Kijev. "To je prava nevolja za rusku vojsku. Njihovi sigurnosni protokoli za premještanje tereta u vlakovima su ugroženi. Oprema se uništava. Potrebni su sati, čak i dani da se stvari vrate u funkciju", opisuje Sergej Vojtevič, bivši željezničar koji sad u egzilu koordinira željezničku gerilu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je dio oporbenih snaga predvođenih bivšom predsjedničkom kandidatkinjom Svjetlanom Tihanovskajom, koja je iz egzila pozvala svoje sugrađane da učine sve što mogu kako bi spriječili rusku invaziju na Ukrajinu. Tako je stvorena mreža pristaša koji su još uvijek u Bjelorusiji, a među njima su i "željeznički partizani".

Brutalne metode represije

Naravno, to ne može proći bez reakcije diktatora i Putinova saveznika, Aleksandra Lukašenka. Najmanje 52 osobe, među kojima je i 30 djelatnika željeznica, privedeno je zbog optužbi za izdaju, terorizam i špijuniranje, a u nekim slučajevima se kažnjavaju i čitavi gradovi. Čak 17.000 žitelja gradića Stoubcija, jugozapadno od Minska, danima je trpjelo teror jedinice za borbu protiv organiziranog kriminala i policije, koje su uhitile velik broj osoba te provele čitav niz racija, navodno brutalnijih od onih tijekom Lukašenkova obračuna s oporbom 2020. godine.

"Ne postoji drugi način da se to opiše drugačije nego operacija kažnjavanja. Upadaju u domove ljudi, razvaljuju vrata. Jedini cilj im je ući u trag onima koji stoje iza napada. Radi se o obijesnom nasilju i torturi", govori jedan anonimni aktivist iz tog grada.

Tako su, primjerice, od Sergeja Hlebka iznudili priznanje premlativši ga po glavi. Na kraju je optužen da je zapalio drvene trupce na pruzi. Institucije na svojim službenim profilima na društvenim mrežama navode kako su slične sabotaže priznala još osmorica željezničkih radnika. Pojavljuju se i brutalne snimke okršaja policije i, kako ih oni nazivaju, terorista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vojtevič tvrdi da sabotaže provode građani nezadovoljni Lukašenkovom odlukom da se prikloni Moskvi. Dodaje da željezničkim radnicima prijeti najmanje 15 godina zatvora, ako budu uhvaćeni.

Situaciju u Ukrajini uživo možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo