Zvuči nevjerojatno, ali predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik i predsjednica bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske Željka Cvijanović primili su navodno lažnog poduzetnika i milijardera Maija Vua Minha iz Vijetnama te s njim razgovarali o navodnim investicijama u BiH, tvrdi Klix.
"Predstavnici privredne delegacije Vijetnama obišli su Tehnički remont Bratunac, gdje je dogovorena poslovna saradnja u području namjenske industrije. Sapa Thale Group je jedna od vodećih investicijsko-razvojnih korporacija u svijetu koja ulaže u području financija i u razvoj visokih tehnologija, infrastrukture i energetike", objavio je BHRT 13. lipnja 2019. godine.
Nakon sastanka s Minhom Dodik je izjavio kako je razgovarao "o mogućnostima ekonomske suradnje BiH i Vijetnama" te da mu je Minh rekao kako vidi potencijal za uspješnu ekonomsku suradnju dviju zemalјa te da je zainteresiran za investicije u polјoprivredi, turizmu i financijskom sekstoru. Cvijanović je nakon sastanka navela da je s Minhom razgovarala o mogućnostima suradnje u turizmu, bankarstvu, poljoprivredi, sportu i kulturi". Cvijanović je Minha uvjeravala da je "Republika Srpska ekonomski i politički stabilna", a on je ukazao na "bogate resurse" RS.
Predsjednica RS s Mai Vu Minhom
Otkriće blogera
Međutim jedan bloger na Medium.com, pod nadimkom "Operacija Triciklo", istražio je je li Mai Vu Minh doista "vijetanamski milijarder". I dok o Minhu na vijetnamskoj Wikipediji stoji da je riječ o "samozatajnom milijarderu", da je često spomenut i poznat na Svjetskom ekonomskom forumu i Azijsko-pacifičkom ekonomskom forumu (APEC), da se susretao sa svjetskim vođama poput Donalda Trumpa, Justina Trudeaua, Vladimira Putina, Xija Jinpinga, Jacinde Kate Laurell Ardern itd., da je 2013. kupio projekt WHE Management Building od grupacije Schunk u čemu su mu pomogli gradonačelnik Thalea Thomas Balcerowski i "njemački parlamentarac Nguyen Dac Nghiep", Klix.hr piše kako je riječ o lažnim navodima.
Minh je sve fotografije sa svjetskim liderima poput Trumpa, Putina i Jinpinga preuredio u Photoshopu, što se može jasno vidjeti na fotografijama, a to dokazuju i izvorne fotografije, kao i videosnimke na kojima se na APEC-u u stvarnosti ne vidi Minhova glava pored Trumpove.
"Njemački parlamentarac" Nguyen Dac Nghiep je generalni direktor Sapa Thalea, tvrtke sa sjedištem u njemačkom gradiću sa 16.000 stanovnika gdje je na vlasti CDU, a analizom podataka na internetu može se doći do informacije da Nghiep nije njemački parlamentarac, nego obožavatelj CDU-a, kancelarke Anegele Merkel te gradski vijećnik u Thaleu. U intervjuu 2014. godine Nghiep je da je više od 30 godina došao kao fizički radnik, radio na kranu u VEB Eisenhüttenwerk Thale, tvornici za obradu željeza koja je danas u sklopu THALETEC-a, a bio je i vlasnik prodavnice odjeće za djecu.
Photoshopirali su zgradu sjedišta 'korporacije'
Osim toga, u njemačkom registru tvrtki jasno je navedeno da Sapa Thale Group nije nikakva korporacija kako su to tvrdili državna televizija i Milorad Dodik, već GmbH, društvo s ograničenom odgovornošću ili ekvivalent d.o.o. kod nas i u BiH. Prema financijskom izvještaju za 2015. godinu, koji je jedini dostupan na internetu, imali su svega oko 2500 eura prihoda. Stranica CompanyHouse procjenjuje ukupni kapital tvrtke na 25.000 eura.
Sapa Thale Group je u Photoshopu napravila i zgradu sjedišta u kojem se nalazi, kao i interijer. Zgrada nije u njihovom vlasništvu, već unajmljuju prostor na ovoj adresi, piše Klix.