Od izlaska Velike Britanije iz EU, popularno nazvanog Brexit, najviše bi na kraju mogla profitirati Nizozemska jer britanske kompanije koje posluju u EU moraju pronaći način za izbjegavanje birokratske zavrzlame i dodatne procedure jer država više nije u Europskoj uniji.
Savjetnici iz britanskog Ministarstva vanjske trgovine počeli su malim poduzetnicima masovno govoriti da nove tvrtke registriraju u nekoj od država EU kako bi svoje proizvode mogli distribuirati lakše i jeftinije u EU.
Od 1. siječnja, kada su na snagu stupila nova pravila zbog izlaska Velike Britanije iz EU, britanski izvoznici muku muče s dodatnim davanjima, papirologijom i carinama koje ranije nisu imali. Sve više poduzetnika britanskim medijima potvrđuju da planiraju registrirati nove kompanije u državama EU nakon savjeta iz Vlade.
Porez će ubrati Nizozemska
Richard Staite, vlasnik britanske kompanije koja prodaje skateboarde, rekao je da već plaća 16 posto carine na proizvode iz Kine. "Ako ih potom prodamo jednom od naših kupaca u EU, opet moramo platiti carinu kada opet uđemo u EU", objasnio je u čemu je problem BBC-ju.
Potvrdio je da je već otvorio novu kompaniju i skladište u Nizozemskoj kako bi izbjegao dodatnu birokraciju. "Britanska Vlada će izgubiti korporativni porez jer je sav profit sada stvoren u Nizozemskoj i porez ćemo platiti Nizozemskoj", kazao je Staite.
Tražit će i nove radnike u EU
Uz to što će Velika Britanije od tih kompanija izgubiti dio poreza, tvrtke već najavljuju i da će otpuštati radnike u Velikoj Britaniji i zapošljavati ih u EU. Novu kompaniju u Nizozemskoj registrirat će i Andrew Moss, vlasnik tvrtke Horizon Retail Marketing Solutions.
Ogorčeno kaže da je sada jasno da Brexitom Britanci neće, kao što je najavljivano, vratiti kontrolu od EU već će morati investirati u EU kako bi preživjeli.
"Problemi s PDV-om, nova davanja i više birokracije su dovele do 'administrativne noćne more'", kazao je Geoffrey Betts, izvršni direktor britanske kompanije Stewart Superior Ltd. On je također odlučio registrirati svoju novu kompaniju u Nizozemskoj, piše Guardian.