Bivši pomoćnik ruskog čelnika Vladimira Putina, Abbas Galliamov, tvrdi kako su Putin i njegovi suradnici već osmislili plan u slučaju "najgoreg scenarija", odnosno u slučaju da budu morali hitno napustiti zemlju.
Galliamov je ovu šokantnu tvrdnju iznio na Telegramu u srijedu, citirajući neimenovani izvor koji, kako tvrdi, ima insajderske informacije o cijelom planu.
Galliamov kaže da je evakuacijski plan osmišljen u proljeće, a neslužbeno je nazvan “Noina arka.”
“Samo ime daje naslutiti da je riječ o potrazi za novim domom za slučaj da život u domovini postane neizdrživ. Poslušnici vođe ne isključuju mogućnost da on izgubi rat i moć i da će hitno morati pobjeći”, napisao je Galliamov, prenosi Daily Beast.
Nadalje tvrdi kako se u Putinovu krugu u samom početku razmišljalo o evakuaciji u Kinu, no kasnije su došli do zaključka da su izgledi za suradnju s Kinezima izvjesno mali. Sada se, kako tvrdi, fokus premjestio na Argentinu i Venezuelu, a Putinov saveznik Igor Sečin navodno trenutno nadgleda evakuacijski plan upravo za Venezuelu.
"Plan je već u poodmakloj fazi i to do te mjere da je Sečinov najbliži suradnik u Roznjeftu već “formalno odstupio” sa svoje pozicije u naftnom gigantu da bi se bavio 'radom na terenu'", tvrdi Galliamov.
Već se kupuju i nekretnine
Citirajući dva izvora bliska predsjedničkoj administraciji, kao i izvor u Roznjeftu, Galliamov također navodi da su visokopozicionirani dužnosnici već počeli kupovati nekretnine i rade na tome da dobiju pravo na boravak u Venezueli. Oni niže rangirani u predsjedničkoj administraciji traže pravo na boravak u Ekvadoru, Paragvaju i Argentini, kaže izvještaj.
Citirane su i riječi od jednog od izvora koji kaže da su ruski dužnosnici pokupovali nekretnine na otoku Margarita u Venezueli, gdje će, uvjereni su, biti sigurni od izručenja.
“Otok Margarita u Venezueli je njihov tamošnji Courchevel”, rekao je navodno izvor, uspoređujući navodno skrovište Kremlja s poznatim skijaškim resortom u francuskim Alpama.
Spomenuo je i da je sama činjenica da postoji evakuacijski plan “dovoljna da se shvati da, kada oni kažu kako ‘sve ide po planu’, valja pitati po kojem planu. Čini se da imaju više od jednog.”
Sve je ovo objavljeno u trenutku kada Putin pokušava umanjiti važnost izvještaja o rekordno niskim razinama motivacije među ruskim trupama kojima je dosta ovog rata, i to tek devet mjeseci nakon što je započeo. Gomile izvještaja koji su izišli u prethodnim tjednima govore o regrutima koji masovno bježe iz baza nakon što su njihove pritužbe na lošu opremu potpuno ignorirane. Članovi obitelji mobiliziranih vojnika također sve glasnije kritiziraju takozvanu “specijalnu vojnu operaciju”, što je neke stručnjake potaknulo da kažu da bi to mogla biti kap koja će preliti čašu i dovesti do totalnog građanskog rata.
Putin: 'Sve je u redu'
“Nema problema s dezerterstvom u zoni specijalne vojne operacije. Bilo je izoliranih incidenata, no općenito gledano, ništa takvo se ne događa. Ima li ljudi koji su napustili svoje pozicije? Da, toga je bilo, no događa se sve manje i manje,” tvrdio je Putin u srijedu na sastanku s članovima ruskog vijeća za ljudska prava.
Odbacio je i izvještaje skupina za ljudska prava o osnivanju “kampova” u kojima su zatočene stotine ruskih prebjega, nazivajući takve izvještaje “lažnima.”
Hvalio se novim okupacijama ukrajinskog teritorija, ne spomenuvši da je Ukrajina u međuvremenu neke od njih oslobodila, i ponudio mračnu perspektivu na izglede za nuklearni rat.
“Takva prijetnja raste. Čemu to negirati?” rekao je Putin.