Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) će u 10 sati izreći presudu RatkuMladiću, ratnom zapovjedniku vojske bosanskih Srba.
Osim za narode na području bivše Jugoslavije, presudu Mladiću s nestrpljenjem čekaju i brojni svjetski pravni stručnjaci.
Tako je bivši haški tužitelj i jedan od vodećih britanskih pravnih stručnjaka GeoffreyNice u razgovoru za Radiosarajevo.ba komentirao Mladićev slučaj. Kaže da ga posebno zanima hoće li Haški sud povezati događanja u BiH 1995. godine s državom Srbijom.
Galerija
"Ovo je već dulje vrijeme bio predmet zabrinutosti, jer mnoge optužbe koje bi mogle ukazati na vezu između Srbije i zločina u BiH do sada nisu rezultirale ničim. Postoji zabrinutost da, kada je ovo u pitanju, stvari ponovno mogu ići u korist Srbije. Bit će dakle zanimljivo vidjeti hoće li u ovoj optužbi gdje je Milošević zaista imenovan, on zaista i tretira kao odgovorna osoba, te njegova veza s Mladićem, a samim time i službene Srbije", rekao je Nice.
Također, zanima ga hoće li se genocid dokazati tako da to prihvate sva tri suca u Vijeću jer je dokazivanje takvog zločina kompleksna stvar.
"Zanima me i hoće li žrtve, preživjeli i ožalošćeni dobiti najvišu razinu respekta. U slučaju presude RadovanuKaradžiću vidjeli smo da je imala čudno odstupanje od logike u osuđujućem dijelu. Samo 40 godina za Karadžića, što bi značilo da bi on teoretski mogao izaći na slobodu, je nelogično", smatra Nice.
Svoje viđenje ovog slučaja u Guardianu je iznio i glavni tužitelj Haškog suda SergeBrammertz.
"Mladić je definitivno personifikacija zla za žrtve i one koji su preživjeli zločine i zato je ovaj slučaj toliko bitan. Dat će određen osjećaj pravde ljudima koji su ovaj trenutak čekali godinama", poručuje Brammertz i potvrđuje da je ovo bio jedan od najvažnijih slučajeva ovog tribunala.
"Bio je godinama u bijegu i sjećam se kada sam došao 2008. godine da su svi bili prilično pesimistični čak i kada je njegovo uhićenje bilo u pitanju", otkriva Brammertz.