BITKA KOJA ĆE ODLUČITI O ŽIVOTU ILI SMRTI 1,5 MILIJUNA LJUDI: /

'Ako brana pukne, to će biti poput eksplozije nuklearne bombe'

Image
Foto: AFP, AHMAD AL-RUBAYE
28.12.2016.
15:23
AFP, AHMAD AL-RUBAYE
VOYO logo

Inženjeri iz talijanske kompanije bili su zaduženi za radove oko popravaka oštećene brane, ali stručnjaci upozoravaju da bi njihov posao mogao biti uzaludan, a ako bi došlo do katastrofe, procjenjuje se da bi 1,5 milijuna ljudi bilo životno ugroženo. Taj bi događaj, smatraju stručnjaci, bio razoran poput "eksplozije nuklearne bombe".

Ako bi puknula brana, dolinom oko iračkog grada Mosula protutnjao bi 15-metarski razoran val, što je vodena masa jednaka 4,4 milijuna olimpijskih bazena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Humanitarna katastrofa epskih razmjera'

Inženjeri talijanske tvrtke TREVI 18 mjeseci su radili na jačanju konstrukcije oštećene brane, ali profesor iz švedskog sveučilišta u Lulei tvrdi da je megastruktura osuđena na propast, bez obzira tko je kontrolira.

"Građevinski radovi samo odgađaju neizbježnu katastrofu, pitanje je vremena kad će do nje doći. To će biti gore od bacanja nuklearne bombe na Irak", rekao je stručnjak za mosulsku branu Nadhir al-Ansari za Al Jazeeru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu, oko 375 kilometara dalje, bitka za još jednu bliskoistočnu branu je neizbježna. Kurdske postrojbe samo su pet kilometara udaljene od brane na rijeci Eufrat. Potpomognuti specijalnim snagama SAD-a, Francuske i Britanije, Kurdi su istjerali džihadiste ISIS-a iz obližnjih sela i farmi, a iduća meta im je upravo spomenuta brana.

No za razliku od one kod Mosula, ova brana nije niti blizu opasna za lokalno stanovništvo.

Rušenje brane kod Mosula bila bi "humanitarna katastrofa epskih razmjera" koja bi mogla usmrtiti 1,5 milijuna ljudi, upozorila je američka veleposlanica pri UN-u Samantha Power ranije ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon sastanka s iračkim veleposlanikom pri UN-u Mohamedom Alijem Alhakimom, Power je pozvala sve članice UN-a na poduzimanje hitnih koraka u sprječavanju potencijalne katastrofe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Val visok 15 metara protutnjao bi dolinom

"Ključno je da sve članice budu brzo informirane o magnitudi problema i važnosti spremnosti u sprječavanju humanitarne katastrofe epskih razmjera", rekla je Power. Veleposlanica je zaključke sastanaka s tehničkim stručnjacima, inženjerima i predstavnicima UN-ovih humanitarnih agencija opisala "jezivima".

Brana na sjeveru Iraka izgrađena je na nestabilnim temeljima koji neprekidno erodiraju, a nedostatak kontinuiranog održavanja nakon pada u ruke Islamske države 2014. godine dodatno je oslabilo već ionako oštećenu strukturu.

Power je naglasila da bi u slučaju pucanja brane, dolinom prošao val visok gotovo 15 metara koji bi nosio sve pred sobom. Nakon šest mjeseci planiranja, talijanska tvrtka je sklopila 300 milijuna dolara vrijedan ugovor rekonstrukcije opasne brane. Inženjere čuva oko petstotinjak pripadnika talijanske vojske i kurdskih pešmergi, piše Al Jazeera. Inženjeri u temelje brane ubrizgavaju posebnu mješavinu cementa, proces koji se naziva fugiranje.

Znanstveni centar Europske komisije lani je objavio studiju prema kojoj bi, u slučaju pucanja brane, sedam milijuna Iračana bilo pogođeno posljedicama poplave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo