Mostarsko-duvanjski biskup mons. Ratko Perić naložio je otvaranje svih crkava i održavanje svetih misa uz nazočnost vjernika ističući da vlasti nemaju pravo rastjerati vjernike ispred crkava jednako kao to što ne čine iz trgovina i drugih sličnih mjesta zbog epidemije koronavirusa.
Dio župa u Hercegovini je obustavio slavljenje svete euharistije uz nazočnost vjernika unatoč ranijim naputcima da se nastavi s tim obredima, dok je najveći broj nastavio služenje misa unatoč nalogu vlasti da se na javnome mjestu ne smije okupljati više od pet osoba.
U okružnici upućenoj župnicima i vjernicima biskup Perić je pozvao "rijetke dušobrižnike koji su radije slušali savjete nekih drugih, a ne upute i preporuke ovog ordinarijata da uz sve poštovanje mjera županijskih stožera, otvore crkve za slavlje svetih misa s narodom, odnosno s "onim dopuštenim brojem duša". Po istoj obavijesti ispred crkve broj ljudi nije strogo ograničen, pa se po tome tumačenju mora tek osigurati razmak između osoba oko dva metra.
- Napadnuta dok je pratila okupljenje pred crkvom u Splitu: Policija istražuje poziv na linč novinarke
Vlasti u Hercegovačko-neretvanskoj županiji donijele su početkom travnja strože mjere po kojima se na javnome mjestu ne smije okupljati više od pet osoba.
Biskup Perić navodi kako će s otvorenom crkvom i razglasom vjernik imati osjećaj da je osobno sudjelovao u svetoj misi, te se euharistijski pričestiti, "što mu nijedan društveni medij ne može dati".
- VIDEO Svećenik iz auta blagoslovio građane: 'Kad vjernici nisu mogli u crkvu, ona je došla k njima!'
"I nitko nema pravo udaljavati vjernike ispred crkve ako se drže propisana odstojanja, kao što se ne udaljavaju ni drugi građani ispred raznih drugih uslužnih objekata, trgovina, prodavaonica, apoteka i sličnih institucija. Po kojem bi se to zakonu ili zapovijedi moglo činiti s vjernicima ispred katoličke crkve", upitao se mostarsko-duvanjski biskup.
On je donio odluku da se odgodi održavanje prve svete pričesti i sakarament krizme, kao i običaj tzv. 'blagoslova polja' kada se upućuju molitve za blagoslov ljudi, njihova rada i plodova s njihovih poljâ.
Epidemija koronavirusa nije poštedila svećenike ili časne sestre. Na području Međugorja preminulo je troje starijih redovnika od posljedica zaraze virusom COVID-19.