'BIO BI TO NAJPOGUBNIJI RAT IKAD': /

Trump prijeti Sjevernoj Koreji, a to bi ga moglo uvući u neželjeni sukob s najmoćnijim suparnikom

Image
Foto: AFP
9.8.2017.
12:18
AFP
VOYO logo

Odluka o nametanju novih sankcija režimu u Pyongyangu odgovor je na dva prošlomjesečna testiranja interkontinentalnih balističkih raketa.

Image
SJEVERNA KOREJA OBJAVILA: /

'Test je bio uspješan! Sada imamo projektil koji može pogoditi ciljeve u bilo kojem dijelu svijeta'

Image
SJEVERNA KOREJA OBJAVILA: /

'Test je bio uspješan! Sada imamo projektil koji može pogoditi ciljeve u bilo kojem dijelu svijeta'

"Sjeverna Koreja je lutka, a lutkar je Kina"

Glasovanje u UN-u ujedno je bilo vrhunac dosadašnjih upozorenja, pa i prijetnji američkog predsjednika Donalda Trumpa kineskom vođi Xi Jinpingu zbog nedovoljnog angažmana njegove zemlje u obuzdavanju nuklearnih ambicija Sjeverne Koreje. No, time je, piše londonski Guardian, Trump učinio veliku grešku dozvolivši da pitanje Sjeverne Koreje dominira američko-kineskim odnosima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjeverna Koreja je lutka čiju sjenu uvećavaju američki strahovi, piše vanjskopolitički komentator Guardiana i stručnjak za američko-kineske odnose Isaac Stone Fish. Ta izrazito siromašna zemlja s 25 milijuna stanovnika u središtu je pozornosti Amerikanaca zbog svoje ratoborne politike, prijetnji nuklearnim oružjem i sposobnosti da izazove kaos na Korejskom poluotoku napadom na Južnu Koreju, koja je strateška saveznica SAD.

No, dok je Sjeverna Koreja tek lutka u ovoj predstavi, lutkar je moćna Kina, zemlja s 1,4 milijarde stanovnika, najvećom vojskom na svijetu te potencijalom da postane ono što su SAD sada - najveća svjetska sila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Peking više od ikoga ima utjecaj na Pyongyang

Više od ijedne druge zemlje, Kina ima utjecaj na Pyongyang. U slučaju da Pyongyang poduzme samoubilački korak i napadne SAD nuklearnim oružjem, Kina bi morala odlučiti na čiju stranu bi se svrstala u tom ratu - američku ili sjevernokorejsku.

Kina, međutim, nije potencijalna suparnica, ali ni saveznica SAD-u u slučaju eskalacije američkog sukoba sa Sjevernom Korejom. Niz je točaka sukoba između Kine i SAD: sve veća vojna prisutnost Kine u Južnom kineskom moru, napeti odnosi s Japanom i granični prijepori s Indijom. Kao najveći i najvažniji američki trgovački partner, njen strateški konkurent u Europi i Africi te povremeni saveznik u borbi protiv ISIS-a, Kina ima daleko veći utjecaj na gospodarstvo i nacionalnu sigurnost SAD nego Sjeverna Koreja. Drugim riječima, Kina bi trebala biti uvelike važnija za američku vanjsku politiku nego Sjeverna Koreja, pa opet to nije. Washington je fokusiran na Pyongyang. što je vrlo loše - smatra Guardianov komentator.

Image
Foto: AFP

Bijedni Obamin savjet koji je Trump objeručke prihvatio

Nakon lanjskih predsjedničkih izbora u SAD, predsjednik na odlasku Barack Obama navodno je savjetovao Trumpu da Sjeverna Koreja treba biti prioritet američke vanjske politike. Bio je to bijedan savjet koji je Trump objeručke i bez promišljanja prihvatio, piše Isaac Stone Fish. Vidi se to i po tome što Trump pri svakom spomenu Sjeverne Koreje ne propušta priliku spomenuti i Kinu.

Ako se kao barometar Trumpovih vanjskopolitičkih prioriteta uzmu njegovi tvitovi - Twitter mu je glavni komunikacijski alat - on je u svojim tvitovima više od Kine (19 puta) jedino (iz razumljivih razloga) spominjao Rusiju (27 puta). Također, u gotovo svim tvitovima u kojima je spominjao Kinu, spomenuo je i Sjevernu Koreju. Posve je očito da problem Sjeverne Koreje Trump usko povezuje s Kinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umjesto da odnos s Kinom ne promatra kroz vizuru Sjeverne Koreje, Washington kao da zanemaruje važnost Kine za sigurnost i prosperitet svoje zemlje.

"Bio bi to najgori sukob u životu većine ljudi"

S druge strane, Peking može iskoristiti tu Trumpovu opsjednutost Sjevernom Korejom kako bi drugdje u svijetu proširio svoje interese. Vlasti u Pekingu znaju da im režim u Pyopngyangu nije egzistencijalna prijetnja. Szoga nije ni jasno čime bi Bijela Kuća diplomatski trgovala s Pekingom u zamjenu za njezin veći angažman prema Sjevernoj Koreji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijetnja tzv. preventivnim ratom koju SAD razmatraju kao jednu od opcija za Sjevrnu Koreju, naišla je na oštre reakcije Pekinga. Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi još je proljetos upozorio Washington da u slučaju takvog rata na Korejskom poluotoku ne bi bilo pobjednika.

Pitanje je bi li Kina dopustila da SAD bombardiraju njoj susjednu zemlju? Odgovor na tio pitanje nitko ne zna. Američki ministar obrane James Mattis u svibnju je rekao da bi "rat sa Sjevernom Korejom bio katastrofalan", i "najgori sukob u životu većine ljudi". To je prilično jasna poruka. Tim više, piše Isaac Stone Fish, jer Sjeverna Koreja nikada neće biti globalno dominantna zemlja, dok je Kina na putu da postane vodeće svjetska sila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo