PROSVJEDI / BiH: Prosvjedi u Banjoj Luci zbog prodaje rudnika

Image
Foto: Arhiva/Thinkstock.com

Prosvjednici su se okupili kako bi pokušali spriječiti donošenje odluke o prodaji rudnika željezne rude u Ljubiji kod Prijedora.

17.5.2017.
12:19
Arhiva/Thinkstock.com
VOYO logo

Najmanje 150 prosvjednika okupilo se u srijedu u Banjoj Luci pred sjedištem parlamenta Republike Srpske kako bi pokušali spriječiti donošenje odluke o prodaji rudnika željezne rude u Ljubiji kod Prijedora off-shore tvrtki Israeli Investment Group, koju je entitetska vlada odabrala kao najpovoljnijeg ponuđača za kupnju 65 posto vlasničkog udjela u tom rudniku.

"Nećete nas poslati na ulicu, a vi ostati na funkcijama", glavna je poruka na transparentu kojega su donijeli prosvjednici istaknuvši ga dok ih je okruživala policija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policajci su tijekom dana zapriječili i cestu od Prijedora ka Banjoj Luci kako bi spriječili prolazak teških vozila koja su također trebala biti dio prosvjedne kolone.

Prosvjednici, koji su u Banju Luku tijekom prijepodneva stigli iz Prijedora, zapravo su radnici rudnika Omarska, koji je u vlasništvu ArcelorMittala, multinacionalnog koncerna koji je također zainteresiran za preuzimanje vlasništva i nad rudnikom u Ljubiji, no njegova ponuda podnesena temeljem javnog natječaja bila je manja za oko 30 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici u parlamentu RS od utorka raspravljaju o tome hoće li potvrditi vladinu odluku o prodaju rudnika Israeli Investment Group, tvrtku registriranu u Dominikanskoj Republici i nepovezanu s rudarstvom.

Takvu transakciju odlučno podupire vladajući Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, no za to nisu uspjeli osigurati natpolovičnu većinu zastupničkih glasova jer se prodaji navodnom investitoru iz Izraela, kojega predstvalja Rus Evgenij Zotov, protivi i SNSD-ov koalicijski partner Demokratski narodni savez (DNS), koji čvrsto drži vlast upravo u Prijedoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DNS, kao i oporbene stranke, drži da je ArcelorMittal, bez obzira na financijski slabiju ponudu, bolji izbor jer je riječ o tvrtki s dokazanim referencama u rudarstvu i proizvodnji željeza pa pretpostavljaju kako bi vlasništvo tog koncerna nad rudnikom osiguralo radna mjesta i zajamčilo nastavak proizvodnje.

Iz ArcelorMittala su ranije upozorili kako neće surađivati s rudnikom Ljubija kupe li ga konkurenti, što bi posljedično dovelo i do postupnog povlačenja tog koncerna s područja Prijedora i gubitka stotina radnih mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U žestoku raspravu s oporbom oko prodaje rudnika Ljubija izravno se uključio i sam Dodik.

"Ovi (zastupnici) koji ne budu glasovali za odluku o prodaji, rade izravno za Mittal i primaju novac od njih", kazao je u utorak ljutito Dodik optužujući oporbene zastupnike da su primili mito.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ishod glasovanja o sudbini rudnika u Ljubiji lokalni mediji u BiH smatraju i nekom vrstom testa Dodikovog utjecaja na donošenje ključnih odluka u RS-u

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo