Afganistanski dužnosnici oštro su kritizirali planirano bezuvjetno povlačenje američkih snaga iz svoje zemlje, za koje se očekuje da će ga službeno najaviti predsjednik Joe Biden kasnije u srijedu, privodeći kraju desetljećima dugu misiju.
"To je najneodgovornija, sebična stvar koju bi Sjedinjene Države mogle učiniti svojim afganistanskim partnerima," rekao je za dpa mirovni pregovarač afganistanske vlade u Dohi, koji nije želio biti imenovan. Afganistanski pregovarač rekao je da bi to mogao biti kraj rata za Washington, ali da će afganistanski partneri platiti cijenu. "Mogli su ovo završiti na odgovoran način, s malo više strpljenja", rekao je pregovarač.
SAD je napao Afganistan nakon terorističkog napada na Ameriku 11. rujna i svrgnuo talibanski režim. To je najdulji rat koji je Washington ikad vodio. Visoki službenik američke administracije rekao je novinarima u utorak da je Biden odlučio povući američke snage iz zemlje do 11. rujna, točno 20 godina nakon američke invazije.
'Moramo učiti iz povijesti'
Bivša čelnica afganistanske neovisne komisije za ljudska prava Sima Samar nazvala je bezuvjetno povlačenje "nesretnim". "Povlačenje bi trebalo biti uvjetovano i odgovorno", rekao je Samar, dodajući kako moramo učiti iz prošlosti, u očitoj referenci na sovjetsko povlačenje Afganistana 1989. godine koje je izazvalo razorni građanski rat.
U Afganistanu je sada oko 10. 000 vojnika iz NATO-a i partnerskih zemalja, koji podržavaju demokratski izabranu vladu obukom i savjetovanjem sigurnosnih snaga u njihovoj borbi protiv islamističkih ekstremista poput talibana.
Bivši američki predsjednik Donald Trump sklopio je prošle godine dogovor s talibanima, pristavši povući sve američke i međunarodne snage iz Afganistana do 1. svibnja.
Zauzvrat, talibani su obećali da će prekinuti veze s Al-Qaidom i drugim terorističkim skupinama i uključiti se u unutarafganistanske mirovne pregovore. Mirovni pregovori su međutim posustali pa se nije donosila odluka o statusu međunarodnih snaga iako se bližio svibanjski rok. Talibani su zaprijetili osvetničkim napadima ako se američke snage ne povuku do 1. svibnja. Skupina je također rekla da neće sudjelovati ni na kakvoj međunarodnoj konferenciji o mirovnom posredovanju dok se ne završi povlačenje.