Pet mjeseci stara curica, kojoj je u dječjoj bolnici „Tiršova“ u Beogradu odstranjen tumor jetre zahtjevnom ALPPS tehnikom i koja je najmlađi pacijent na svijetu operiran na taj način, osjeća se dobro. Kako javlja Kurir, počela je jesti te se više ne nalazi na intenzivnoj. Djevojčica je od svog drugog mjeseca života imala šest ciklusa kemoterapije, tri operacije a čeka je još kemoterapija.
Sa samo dva mjeseca dijagnosticiran joj je hepatoblastom, maligni tumor jetre, koji je sada operiran na čelu s prof. dr. Aleksandrom Sretenovićem iz UDK „Tiršova“ i dr. Srđanom Nikolićem iz Instituta za onkologiju, koji ulazi i u svjetske anale jer je riječ o najmlađem pacijentu koji je operiran tom inovativnom i kompliciranom procedurom.
Ogromna izbočina
Sretenović je rekao za Kurir da je beba imala ogromnu izbočinu na stomaku. "Utvrdili smo da ima tumor na jetri od 11 cm, pa je bebica već s dva mjeseca imala prvu kiruršku intervenciju kako bismo uzeli uzorak za analizu. I već u rujnu je krenula sa šest ciklusa kemoterapije. Ona je mali-veliki borac i, bogu hvala, dobro je reagirala. Tumor se gotovo prepolovio na šest centimetara. Ali je i dalje bio veliki, a nakon specifične dijagnostike shvatili smo da bi poslije otklanjanja klasičnom operacijom dijete moglo umrijeti zbog akutnog popuštanja jetre. Skenerom smo izmjerili volumen zdravog dijela jetre i izračunali da će bebi ostati svega 30-35 posto zdravog organa, što nije dovoljno da preživi. I doslovno dan pred operaciju postalo je jasno da to ne možemo operacijom u jednom činu i da moramo ići na ALPPS tehniku", rekao je.
Dodao je da je ta inovativna procedura teška i rizična, ali da nisu imali izbora: "Tijekom operacije jetra se presiječe na dva dijela - zdravi i bolesni. Taj bolesni dio ostavlja se da služi kao pomoćni režanj malom, zdravom režnju kako bi dovoljno narastao da se taj bolesni može otkloniti. Podvežu se krvni sudovi koji hrane bolesni dio i kompletna krv se preusmjerava u taj mali, zdravi režanj. I za sedam do deset dana, do sljedeće kirurške intervencije, taj bolesni režanj drenažom žuči pomaže zdravom da naraste. Skener je poslije sedam dana pokazao da je zdravi režanj narastao 12 posto, pa je uslijedila druga operacija, kojom smo izvadili režanj na kojem je bio tumor."
Osjetljiv zahvat
Sretenović kaže da beba nema metastaze na drugim organima. "Malecka je sjajna. Što je sve izdržala! Prešla je jučer s intenzivne na odjeljenje gdje će biti s mamom. Počela je i jesti, već je imala i dvije-tri stolice, što je dobar znak da su crijeva proradila. Sigurno će, po protokolu, morati imati još neki ciklus kemoterapija", zaključio je za Kurir.
Nikolić je rekao da je zahvat bio više nego osjetljiv jer jetra tog djeteta ima svega 300-400 grama. "Najmlađi pacijent na svijetu kojem je ovom metodom odstranjen takav tumor imao je 20 mjeseci. Bebica se dobro oporavlja, ne očekujemo komplikacije i nadamo se da će ubrzo moći ići kući. Ne bi trebala imati posljedice, što se tiče operacije, jetra će se tijekom života povećati i bit će sasvim normalna", dodao je.