U Srbiji je donesena pravomoćna presuda u slučaju švicarac.
''Ovo je novi udarac bankama protiv kojih smo do ovog trenutka podnijeli oko 300 tužbi po istom osnovu. Također, ova presuda Višeg suda potvrđuje naš stav da ne treba prihvaćati najnovije anekse kojima banke žele izbjeći plaćanje zatezne kamate na iznose koje su naplatile povećavanjem kamate, već da sudskim putem treba potraživati nadoknadu štete'', poručili su iz Efektive.
To znači da će se banke u Srbiji uskoro suočiti s još više tužbi, pa slijedom toga i sa sve više pravomoćnih presuda zbog nezakonita poslovanja u sferi određivanja promjenjive kamatne stope.
Pravomoćna presuda drugostupanjskoga suda u Republici Srbiji znači da će banka morati tužitelju isplatiti sve preplaćene anuitete na bazi nezakonito povećanih kamata te će morati platiti tužitelju i zatezne kamate, a osim toga morat će platiti još i sudske troškove.
Hrvatski zakoni isti kao i srpski
Podsjećamo da su hrvatski zakoni koji reguliraju obvezne odnose gotovo identični srpskim zakonima te da je nepravomoćna presuda u kolektivnom procesu protiv osam banaka u Republici Hrvatskoj u dijelu koji se tiče ništetnosti povećanja kamata zasnovana na potpuno jednakim načelima i zakonskim okvirima kao i u Republici Srbiji.
''Očekujemo da će se vrlo brzo isti scenarij početi događati i u Republici Hrvatskoj, gdje uz nepravomoćnu presudu u kolektivnoj tužbi protiv osam banaka, postoji sve veći broj podignutih privatnih tužbi, ali još niti jedna presuda'', poručuju iz udruge Franak.
Udruga Franak uvjerena je da će uskoro svi oštećeni dužnici biti obeštećeni i u Republici Hrvatskoj. Zakon o potrošačkom kreditiranju prvi je korak na tom putu.
To je minimum koji vlast treba učiniti
''Vjerujemo da će ministar Linići Vlada RH ostati dosljedni i biti dovoljno hrabri da učine ono što je Republika Srbija učinila još 2011. godine te da će Hrvatski sabor usvojiti izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju kojima se banke obvezuju da odrede promjenjive i fiksne parametre u kreditima na temelju početnih uvjeta kreditiranja. To je minimum koji vlast treba učiniti za vladavinu prava i za pravdu. Ne smije se pritom izlaziti ususret bankama i raditi određene kompromise radi toga što će banke izgubiti dio profita.
Onaj tko posluje nezakonito, mora biti sankcioniran, mora vratiti nezakonito stečeno i to s kamatama te upravo iz tog razloga nije dopustiv bilo kakav oblik kompromisa s bankama samo zbog toga što bi mogle izgubiti dio planiranog profita u budućnosti'', rekli su iz udruge Franak.