AUSTRIJI PRIJETI KAZNA ZBOG REZANJA DJEČJEG DOPLATKA DJECI IZ INOZEMSTVA: /

'Niti jedan radnik ne smije biti diskriminiran zbog državljanstva'

Image
Foto: AFP

'Niti jedan radnik ne smije biti diskriminiran na temelju svog državljanstva',

28.10.2018.
13:58
AFP
VOYO logo

Europska komisija najavila je postupak protiv Austrije zbog zakona kojim bi se omogućila isplata smanjenog dječjeg doplatka za radnike ostalih zemalja Europske unije u Austriji, a čija djeca žive u domovinama roditelja, javljaju austrijski mediji u nedjelju. „Čim zakon stupi na snagu Europska komisija će poduzeti određene korake i ostvariti svoje pravo zaštite ugovora EU“, rekao je glasnogovornik Europske komisije Christian Wigand za austrijski dnevnik Kurier.

Image
AUSTRIJA REŽE DJEČJE DOPLATKE ZA DJECU KOJA ŽIVE U INOZEMSTVU: /

Bit će prilagođeni troškovima života zemlje u kojoj žive

Image
AUSTRIJA REŽE DJEČJE DOPLATKE ZA DJECU KOJA ŽIVE U INOZEMSTVU: /

Bit će prilagođeni troškovima života zemlje u kojoj žive

Time je Europska komisija ponovila svoje stajalište kako u slučaju Austrije tako i u slučaju Njemačke, gdje je ovakav zakon također bio razmatran, da se različita visina dječjeg doplatka ovisno o zemlji porijekla roditelja tj. djeteta, kosi s načelima Europske unije o zabrani diskriminacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povjerenica komisije za socijalna pitanja Marianne Thyssen je u nekoliko navrata tijekom procedure donošenja zakona u Austriji upozorila da on neće biti sukladan pravu EU i najavila da će komisija poduzeti korake. „Niti jedan radnik ne smije biti diskriminiran na temelju svog državljanstva“, rekla je Thyssen.

Izglasan sporni zakon

Austrijski parlament je u srijedu navečer glasovima vladajuće narodnjačko-slobodnjačke koalicije izglasao sporni zakon koji je bio i dio predizbornog obećanja vladajućih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Austrija bi primjenom ovog zakona, prema nekim procjenama, uštedjela 114 milijuna eura. Zakon predviđa da se isplata dječjeg doplatka za djecu onih radnika čije djeca žive u zemlji porijekla roditelja, prilagodi troškovima života u dotičnoj zemlji. To bi ponajprije pogodilo radnike onih zemalja u kojima je standard niži nego u Austriji kao što su primjerice Mađarska, Rumunjska ili Hrvatska.

Austrijska vlada je već polazila od toga da će zakon naići na zapreke. „Posljednju riječ u ovom procesu ima Europski sud“, rekla je austrijska ministrica obitelji Juliane Bogner-Strauss (Austrijska narodna stranka).

Austrijski mediji pišu i o tomu da bi, ako bi se isti princip primjenjivao i na umirovljenike, dakle da se austrijske mirovine prilagode mjestu boravka umirovljenika, to moglo pogoditi mnoge austrijske i njemačke umirovljenike koji žive ili veći dio godine provode u nekoj od toplijih i jeftinijih EU zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo