Milicije koje podupire Iran odigrale su ključnu ulogu na terenu dok su ruski zrakoplovi pojačali zračne udare, što je omogućilo vojsci povratak na strateško sjeverno područje prvi put u više od dvije godine.
"Ne samo da gubimo teritorij nego je naše cijelo postojanje sada ugroženo", rekao je Abdul Rahim al-Najdavi iz pobunjeničke skupine Liva al-Tavhid.
"Oni napreduju i mi se povlačimo jer smo suočeni s žestokim zračnim udarima i moramo smanjiti naše gubitke na najmanju moguću mjeru", kazao je.
Sirijska vojska i njezini saveznici su gotovo pet kilometara od grada Tal Rafaata, koji je pod kontrolom pobunjenika, što znači da su na oko 25 kilometara od turske granice, rekli su pobunjenici i očevici.
Bitka za Alepo ne jenjava
U posljednja dva dana pojačalo se rusko bombardiranje područja sjeverozapadno od Alepa, a što je natjerao na desetke tisuća stanovnika u bijeg prema Turskoj.
Snage režima Bashara al-Assada i njihovi saveznici prošlog tjedna blokirali su glavnu cestu koja iz Alepa, najvećeg sirijskog grada, vodi prema na turskoj granici.
Sirijski opservatorij za ljudska prava objavio je da je nekoliko sela u tom području stradalo tijekom zračnih napada u nedjelju, prenosi CNN.
Sirijske snage uz potporu ruskih bombardera, stežu omču u istočnom dijelu grada koji je još uvijek u rukama pobunjenika.
Prema procjenama, u gradu pod stalnim bombardiranjem je oko 320.000. Iako ponestaje goriva i hrane, mnogi ljudi ne žele otići. "Možemo umrijeti u vlastitim domovima, ne moramo ići negdje drugdje kako bi umrli", prenio je Guardian jedan od humanitaraca razmišljanja očajnika iz Alepa.
Turska ne pušta Sirijce preko granice, Merkel u Ankari
Turska i u ponedjeljak zadržava na svojoj granici više desetaka tisuća civila koji su pobjegli od sukoba sirijske vojske i pobunjenika u Alepu, usred posjeta Angele Merkel koja je došla izvršiti pritisak na tu zemlju da učini više radi usporavanja priljeva migranata prema Europi.
Tjedan dana nakon početka ofenzive režima iz Damaska, uz podršku ruskog zrakoplovstva, više od 30.000 osoba čeka već nekoliko dana ispred turskog graničnog prijelaza Oncupinar na hladnoći i u sve "beznadnijim" uvjetima, po Liječnicima bez granica.
Izbjeglice koje čekaju na hladnoći postaju nestrpljive
Pod pritiskom EU-a da ispuni svoju zadaću prihvata, vlada je dosad odbijala otvoriti svoj teritorij novom valu raseljenih osoba, ali je objavila kako je spremna to učiniti "ako je nužno".
Dosegi limit kapaciteta
"Ako su na našim vratima i nemaju drugog izbora, zadaća nam je da pustimo ući našu braću i to ćemo učiniti", kazao je predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
S 2,7 milijuna Sirijaca već na turskom tlu, premijer Numan Kurtulmus ocijenio je da je njegova zemlja dosegla "limit kapaciteta" prihvata ali je istaknuo da će otvoriti vrata izbjeglicama kako ih ne bi "prepustio smrti".
Na terenu, turske vlasti se zasad trude što bolje smjestiti izbjeglice na samom sirijskom tlu, grade nova šatorska naselja i dostavljaju tone pomoći u hrani i drugim potrepštinama.