Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i Kina zaključili su kako je SARS-CoV-2, virus koji prenosi COVID-19, na čovjeka najvjerojatnije prešao s neke životinje. Također su stava da je iznimno malo vjerojatno da se radi o virusu koji je pobjegao iz laboratorija, piše AP koji je u posjedu radne verzije izvještaja.
Studija, koja još nije službeno objavljena, navodi četiri moguća scenarija. Tako je zajednički tim Kine i WTO-a zaključio da je prijenos virusa preko druge životinje na čovjeka izgledan ili vrlo izgledan. Izravan prijenos sa šišmiša na ljude po istim je zaključcima "izgledan", a širenje preko prehrambenih proizvoda je "moguće, ali nije izgledno".
Nalazi su uglavnom bili očekivani i mnoga su pitanja ostavila bez odgovora. Istraživači su predložili daljnja istraživanja u svim područjima, osim u hipotezi o curenju iz laboratorija.
Objavljivanje izvještaja više je puta odgađano te su se javljala pitanja je li kineska strana pokušavala izokrenuti zaključke kako bi spriječila krivnju za pandemiju koja je pala na Kinu. Dužnosnik Svjetske zdravstvene organizacije rekao je krajem prošlog tjedna kako očekuje da će sve biti spremno za puštanje "u sljedećih nekoliko dana".
AP je u ponedjeljak dobio skoro konačnu verziju od diplomata iz Geneve, ali nije još jasno može li se izvješće i dalje mijenjati prije objavljivanja.
Genetsko istraživanje pronašlo je najbližeg “rođaka” SARS-CoV-2 virusa u šišmišima, no prema izvještaju, “evolucijska razlika između virusa u šišmišima i SARS-CoV-2 se procjenjuje na nekoliko desetljeća, što ukazuje na nedostajeću kariku”. Vrlo slični virusi pronađeni su i kod pangolina, kao i kod mačaka i vidra, što sugerira da bi mogli biti prijenosnici.