razne verzije /

Član tima WHO-a o izvoru pandemije: 'Američki podaci o porijeklu virusa su nepouzdani'

Image
Foto: AP

'Molim vas nemojte se previše oslanjati na američke obavještajne podatke - uvelike obojene pod Trumpom i pogrešne u mnogim aspektima', piše Peter Daszak

10.2.2021.
9:30
AP
VOYO logo

Američki obavještajni podaci o navodnom porijeklu koronavirusa, koji je izazvao pandemiju, nisu pouzdani, kazao je član misije Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u Kini u srijedu nakon što je Washington doveo u pitanje transarentnost te istrage.

Misija WHO-a završila je u utorak bez da je otkrila izvor virusa no članovi su tijekom boravka bili na tankom diplomaskom ledu uz SAD koji je pozivao na "snažnu" istragu a Kina je pozivala da se to pitanje ne politizira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Informacije su curile preko njihovih osobnih Twitter računa tijekom misije no više se detalja i mišljenja pojavilo s pripremama za odlazak iz zemlje.

Peter Daszak, član tima WHO-a, uronio je u mračnu geopolitiku iza priče o izvoru pandemije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Joe Biden "mora u pogledu Kine djelovati čvrsto", tvitao je dodajući: "Molim vas nemojte se previše oslanjati na američke obavještajne podatke - uvelike obojene pod Trumpom i pogrešne u mnogim aspektima".

Image
bili su četiri tjedna u Wuhanu /

Stručnjaci WHO-a: 'Krajnje je nevjerojatno da je virus krenuo iz laboratorija u Kini. Evo koje su moguće teorije'

Image
bili su četiri tjedna u Wuhanu /

Stručnjaci WHO-a: 'Krajnje je nevjerojatno da je virus krenuo iz laboratorija u Kini. Evo koje su moguće teorije'

Daszak je također tvitao da su radili temeljito i brzo u politički iznimno nabijenim okolnostima.

Njegove ocjene povezane su s člankom u kojemu se navodi da je State Department doveo u pitanje transparentnost kineske suradnje s misijom svjetske organizacije.

Zapad kritizirao Peking

Glasnogovornik State Departmenta Price kazao je da Bijela kuća "jasno podupire istragu", no prenio je kritiku kineskog skrivanja informacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan je li Kina u potpunosti surađivala s timom WHO-a Price je rekao novinarima da odgovor još nije jasan.

Daszak vodi neprofitnu organizaciju EcoHealth Alliance i godinama surađuje s institutom za virologiju u Wuhanu u zajedničkim istraživanjima koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je jedan od najglasnijih zagovornika prirodnih razloga pojave epidemije i odbacuje mogućnost da je virus 'iscurio' iz laboratorija u Wuhanu kao teoriju zavjere koju je promicao bivši američki predsjednik Donald Trump.

Prošle je godine Trump obustavio finacijsku potporu zajedničkim istraživanjima tog neprofitnog saveza s laboratorijem u Wuhanu što je znanstvena zajednica osudila kao politički pootez.

Iako nije otkrio porijeklo virusa godinu dana nakon izbijanja pandemije tim stranih stručnjaka u Kini suglasio se da je vjerojatno prešao sa šišmiša na nepoznatu životinjsku vrstu a potom na čovjeka.

Zaključili su da je teorija o greški u laboratoriju "vrlo nevjerojatna", a otvorili su prostor za kineska stajališta da je u tu zemlju virus stigao izvana ili se proširio uz pomoć zaleđene hrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko pripadnika tima WHO-a kazalo je kako je dobilo u punoj mjeri pristup lokacijama i znanstvenicima, no nizozemska epidemiologinja Thea Kolsen Fischer kazala je da nisu dobili sirove podatke i umjesto toga morali su se oslanjati na kineske analize.

Zapad je kritizirao Peking da je na početku epidemije umanijio njezine razmjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo