Njemačka kancelarka Angela Merkel iznenada je osvojila simpatije Poljaka. Razlog: njezin djed Ludwig Kaźmierczak bio je Poljak i navodno se 1918. kao poljski vojnik borio protiv Nijemaca. Tako su izvijestile poljske dnevne novine Gazeta Wyborcza. U vrijeme Prvog svjetskog rata Poljska je bila podijeljena i kao država nije postojala. Djed Angele Merkel zalagao se za ponovnu uspostavu poljske države.
Poljake inače jako zanima podrijetlo političara. Ali ne nailaze sva otkrića na tako dobar odaziv kao u slučaju Angele Merkel. Prije osam godina su poljski mediji iskopali da je djed premijera Donalda Tuska služio u njemačkoj vojsci Wehrmachtu. Iako je djed bio regrutiran na silu, to je po Donalda Tuska negativno odjeknulo u poljskim novinama. On je izgubio na predsjedničkim izborima od konkurenta Lecha Kaczyńskog. U Njemačkoj se na primjer, na pretke političara gleda manje strogo. A Angela Merkel se javno kod sadašnjeg poljskog premijera Tuska raspitala kako se točno izgovara ime njezinog djeda.
Stara obiteljska priča
Djed njemačke kancelarke potječe iz Poznana. Poljski su mediji sad otkrili daljnjeg rođaka Angele Merkel. Umirovljenika Zygmunta Rychlickog. On je znao da u Njemačkoj ima daljnju rodbinu. Ali da je među njima i kancelarka, to nije ni slutio. Tek početkom ovog mjeseca, kad su mediji izvijestili o poljskim korijenima Angele Merkel, on je čuo prezime "Kasner" i onda mu se sve složilo u glavi. U međuvremenu je pronašao i jedno pismo kojeg je napisao otac njemačke kancelarke kao i nekoliko obiteljskih fotografija na kojima se vidi njezin djed Ludwig Kaźmierczak.
Ove su fotografije u Poljskoj izazvale veliku pozornost. Jer na njima se vidi kancelarkin djed obučen u elegantnu svijetlu uniformu. Poljskim je povjesničarima to bio jasan dokaz da je Kaźmierczak bio vojnik u poljskoj vojsci, koja se u Prvom svjetskom ratu borila na strani Francuske a protiv Njemačke. Pretpostavlja se da je fotografija snimljena početkom 1919. u Poznanu, nešto prije no što je Poljska ponovno dobila status države. Ludwig Kaźmierczak se baš bio vratio iz sjeverne Francuske gdje se borio protiv njemačkih snaga. On je tada u Poznan poveo i svoju njemačku zaručnicu Margarethe. Kasnije je par emigrirao u Berlin, a poljsko su prezime Kaźmierczak promijenili u Kasner, što je djevojačko prezime njemačke kancelarke, piše Deutsche Welle.
Miris makovica
Bratić Rychlicki još se danas dobro sjeća kancelarkinog djeda. Jer i nakon što je emigrirala, obitelj Kasner je ostala u vezi sa svojim poljskim rođacima. Tako je djed 1930. skupa sa svojom njemačkom suprugom posjetio obitelj u Poznanu, a Poljaci su uzvratili posjet i bili u Berlinu. Iako je promijenio ime, kaže Rychlicki, djed Angele Merkel je uvijek isticao svoje poljsko podrijetlo. Rychlicki kaže da mu je u vrlo živom sjećanju ostala godina 1943. Tada je umrla majka i Ludwig joj je došao u Poznan na pogreb. Zygmunt Rychlicki je tada bio dijete.
"Sjećam se da Ludwig Kasner nije došao u njemačkoj uniformi, nego u civilnom odijelu. Bio je rat, ali on se ponašao kao da je jedan od nas", priča Rychlicki. Dodaje da je gost iz Njemačke prvo otišao u jednu pekarnicu i za sve kupio peciva s makom.
"Za nas Poljake takva je roba tada bila nedostupna", prisjeća se on. Ali Ludwig Kasner je bio Nijemac i mogao je to kupiti. Rychlicki se još i danas sjeća kako su makovice prekrasno mirisale.
Kasnije su još ostali u kontaktu s Horstom Kasnerom, Ludwigovim sinom i ocem Angele Merkel.
"Pisao nam je iz Templina (grad na sjeveru Njemačke) i pričao o svojoj djeci", kaže Zygmunt Rychlicki. Između ostalih i o svojoj kćerki Angeli koja je studirala kemiju. No, tek nakon što su mediji izvijestili o djedu Angele Merkel, Rychlicki je shvatio da je to "ta" Angela, koju danas smatraju najmoćnijom ženom na svijetu. Bez obzira na to što obiteljske veze više nisu tako jake, Zygmunt Rychlicki i njegova žena Denise osjećaju se ponosno zbog ovakvog nenadanog srodstva. Svejedno, nemaju namjeru kontaktirati kancelarku, jer smatraju da ona ima puno drugih važnih stvari na pameti.